خانه / دسته‌بندی نشده / انتخاب فرش برای شروع یک زندگی نو؛ دستباف یا ماشینی؟

انتخاب فرش برای شروع یک زندگی نو؛ دستباف یا ماشینی؟

زندگی نو: از اولین دغدغه‌های هر زوج جوانی که می‌خواهند زندگی جدیدی تشکیل بدهند خرید جهیزیه برای خانه‌ جدید است. چه وسایلی برای خرید جهیزیه ضروری هستند؟ انواع مختلف برندهای وسایل جهیزیه کدامند؟ و با چه قیمتی در بازار وجود دارند؟ چه نکته‌هایی برای خرید وسایل مختلف باید مورد توجه قرار بگیرند؟ این‌ها سوالاتی هستند که هر کسی برای تشکیل زندگی نو و خرید وسایل زندگی به جواب آنها نیاز دارد. به همین دلیل کمپین زندگی نو برای کمک به زوج‌های جوانی که به دنبال خرید بهترین جهیزیه با مناسب‌ترین قیمت هستند، تشکیل شده است. در این مطلب به راهنمای خرید فرش پرداخته‌ایم، اگر شما هم به دنبال خرید فرش هستید با این مطلب از کمپین زندگی نو در چیدانه همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: لیست جهیزیه عروس، هرچیزی نخریم!

 انتخاب بهترین فرش برای خانه جدید

یکی از مهم‌ترین وسایل لازم برای خانه فرش است و برای طراحی دکوراسیون خانه جدید خود بهتر است اول طرح و رنگ فرش را انتخاب کنید و بر اساس آن وسایل دیگر مانند مبلمان، پرده و..را تهیه کنید و یا اگر قصد تعویض فرش‌های خانه را دارید به تنالیته رنگی دکوراسیون خود توجه کنید تا فرش جدید شما با دکوراسیون خانه همخوانی داشته باشد. فرش‌هایی که در بازار وجود دارند یا ماشینی هستند و یا دستباف. هریک از فرش‌های ماشینی و دستباف مزایا و معایب خود را دارند که با آگاهی از آنها راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید. پس اولین قدم برای تصمیم‌گیری در مورد خرید فرش این است که فرش دستباف بخریم یا ماشینی؟

 
فرش دستباف

یکی از هنرهای ایرانی، فرش دستباف ایرانی است، با توجه به وجود انواع مختلف فرش ماشینی در بازار، هنوز هم در بین مردم محبوبیت دارد و وجود آن در خانه، حسی از اصالت وگرما را ایجاد می‌کند. از گذشته‌های دور مردم ایران از پشم و موی حیوانات برای بافت گلیم و فرش استفاده می‌کردند. به فرش دستباف به طور عام قالی هم گفته می‌شود.

مطلب پیشنهادی: فرش دستباف مدرن، انتخابی گلچین شده برای دکوراسیون شما

 
انواع فرش دستباف از نظر جنس:

برای بافت فرش دستباف از ابریشم و پشم استفاده می‌شود. فرش دستباف انواع مختلفی دارد که تفاوت آنها در جنس تار و پود و پرز استفاده شده در آنهاست.

 • تمام پشمی: فرشی است که تار و پود و پرز آن از جنس پشم است.
 • تمام ابریشم: فرشی که تار و پود و پرز آن از ابریشم است.
 • گل ابریشم: فرشی که چله‌ی آن از پشم است ولی برای بافت گل و برگ‌های آن از ابریشم استفاده می‌شود و بقیه طرح‌ها هم از جنس پشم است.
 • کف ابریشم: فرشی که چله آن از پشم است ولی تمام زمینه از ابریشم بافته شده است.

مطلب پیشنهادی: فرش دستباف ارگانیک، طرحاش لنگه نداره!

 انواع فرش دستباف از نظر طرح بافت و منطقه:

فرش‌های دست‌بافی که طرح لچک و ترنج یا شکارگاه دارند مانند فرش دستباف تبریز، قم و اصفهان هستند که ریزبافت و هنری هستند که نسبت به فرش‌های دستباف درشت بافت با طرح‌های گل و مرغ، درختی، انسان و حیوان که بیشتر در مناطق خراسان، فارس، کردستان و گلستان بافته می‌شوند، گران‌تر هستند. انواع دیگری از فرش‌های دستباف که ساده‌تر هستند و مانند طبیعت کویر به رنگ‌های کرم، شتری و خاکستری بافته می‌شود مربوط به مناطق کرمان و اردکان هستند.

برخی از فرش‌های دستباف طرح‌های مدرن‌تری دارند مانند طرح‌های خشتی، قاب قابی، بته جقه که در اصفهان، کاشان و اراک کاشته می‌شوند. قالی‌های لچک ترنج و محرابی استان‌های زنجان، همدان و کاشان از جنس پشم کلفت هستند و نسبت به فرش‌های دستباف دیگر ارزان‌ترند.

از بهترین فرش‌های دستباف می‌توان به فرش؛ تبریز، اصفهان، کاشان، قم، نایین، اراک و ترکمن اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون خانه مدرن با فرش دستباف، امکان‌پذیره؟

 
مزایای فرش دستباف:

 • استفاده از فرش دستباف به دلیل به کاربردن الیاف طبیعی برای سلامت افراد مفید است.
 • به دلیل استفاده از ابریشم، پشم و کرک در فرش دستباف هیچ‌گاه در آن الکتریسیته ساکن ایجاد نمی‌شود.
 • با خرید فرش دستباف به حفظ میراث فرهنگی ایرانی کمک می‌شود.
 • الیاف طبیعی به کار رفته در فرش دستباف طبیعتی گرم دارند و برای راه رفتن و غلت خوردن کودکان بسیار مناسب است.
 • با خرید فرش دستباف نیازی به تعویض فرش بعد از چند سال نخواهید داشت در نتیجه یک وسیله مقرون به صرفه است.
 • فرش دستباف عمر زیادی دارد.
 • فرش دستباف را در صورت آسیب دیدن می‌توان رفو و ترمیم کرد.

مطلب پیشنهادی: فرش دستباف، سرمایه‌ای ایرانی!

 

معایب فرش دستباف:

 • قیمت فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی زیاد است.
 • فرش‌های دستباف پشمی وزن زیادی دارند. ولی این مسئله برای فرش‌های دستباف ابریشم صدق نمی‌کند.

مطلب پیشنهادی: فرش دستباف ایرانی را چگونه انتخاب کنیم؟ کارشناس ما می‌گوید!

 

 قیمت فرش دستباف:

قیمت فرش دستباف به نقشه و رنگ، جنس نخ، تارو پود و میزان ریزبافی و درست بافی و همچنین ابعاد آن دارد. امروزه فرش های دستباف در ابعاد مختلفی تولید میشوند مانند: ذرع و نیم (حدود ۱٫۵ متری)، سه ، چهار، شش، هفت، نه، ده و دوازده متری. که بسته به جنس تار و پود آن قیمت‌های متفاوتی دارند. فرش دستباف از کالاهایی است که ممکن است قیمت انواع مختلف آن حتی نزدیک به هم، هم نباشد به طور مثال یک فرش دستباف شش متری ده میلیون قیمت داشته باشد و قیمت نوع دیگری از فرش دستباف شش متری صد میلیون باشد. به طور کلی قیمتی از ۱۰ میلیون تومان به بالا دارد.

مطلب پیشنهادی: فرش دستباف، از کجا بخرم؟

 

فرش ماشینی:

با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه‌های پیشرفته به کشور، فرش‌بافی هم مانند هر فعالیت دیگری به سمت ماشینی شدن پیش رفت. فرش ماشینی این امکان را برای افرادی که هزینه کافی برای خرید فرش دستباف ندارند فراهم کرد که بتوانند فرشی با تنوع رنگ و طرح را برای خانه خود انتخاب کنند. شما هم اگر نمی‌خواهید هزینه‌ی زیادی صرف خرید فرش کنید بهتر است به فکر خرید فرش ماشینی باشید.

فرش ماشینی انواع مختلفی دارد و تفاوت آنها در تعداد شانه، تراکم، اندازه و تعداد رنگ و گل برجسته و ساده است.

مطلب پیشنهادی: فرش ماشینی کلاسیک، منزلمان را با هزینه کم نو کنیم!

 

مزایا فرش ماشینی:

 • تنوع طرح و رنگ در این نوع فرش زیاد است و دست شما برای انتخاب باز است که بتوانید بر اساس سلیقه و دکوراسیون مدنظر خرید کنید.
 • قیمت فرش ماشینی کمتر از فرش دستباف است.

 

معایب فرش ماشینی:

 • عمر فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف کمتر است.
 • بعد از چندین سال استفاده ارزش فرش ماشینی کم می‌شود.
 • الیاف مصنوعی به کار رفته در فرش ماشینی ممکن است پس از چند سال استفاده حساسیت پوستی ایجاد کنند.
 • فرش ماشینی به اندازه فرش دستباف نمی‌تواند گرما و سرما را حفظ کند در نتیجه برای فضاهایی با رفت‌وآمد کمتر مناسب است.

 بهترین برندهای فرش ماشینی:

اغلب برندهای برتر در صنعت فرش ماشینی متعلق به مشهد، کاشان، یزد هستند. برخی از برندهای معروف و باکیفیت در فرش ماشینی عبارتند از: فرش مشهد (فرش زمرد مشهد، فرش نگین مشهد)، فرش قیطران کاشان، ستاره طلایی دلیجان (پاتریس)، فرش ستاره کویر یزد، فرش خاطره کویر، پاتریس، فرش محتشم کاشان و …

مطلب پیشنهادی: بهترین فرش‌های ایرانی را بشناسیم!

 


قیمت فرش ماشینی:

قیمت فرش ماشینی به عوامل مختلفی از جمله: تراکم، شانه، تعداد رنگ، اندازه و… بستگی دارد. قیمت حدودی (حداقل) برای فرش‌های ماشینی ۶، ۹ و ۱۲ متری عبارتند از:

 • فرش ۶ متری: ۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بالا
 • فرش ۹ متری: ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به بالا
 • فرش ۱۲ متری: ۲میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به بالا

مطلب پیشنهادی:فرش ماشینی کلاسیک، منزلمان را با هزینه کم نو کنیم!

 

بهترین فرش را از کجا بخریم؟

برای اینکه خرید خوبی داشته باشید می‌توانید ازاهالی فن چیدانه در رابطه با فرش کمک بگیرید. اهالی فن چیدانه در زمینه فرش:

ما توصیه می‌کنیم برای اینکه بدانید از کجا فرش خوبی تهیه کنید، به شوروم گردی‌های چیدانه سربزنید:

 نکته‌های نهایی برای انتخاب مناسب‌ترین فرش برای خانه

مساحت فضا: با توجه به اینکه اتاق و یا پذیرایی و هر فضای دیگر مدنظرتان چه مساحتی دارد، باید فرشی را انتخاب کنید که از نظر اندازه و رنگ متناسب با فضای شما باشد، اگر به دنبال خرید فرش برای فضای کوچکی هستید، فرش با رنگ روشن به بزرگتر نشان دادن آن کمک می‌کند و باعث می‌شود دلبازتر شود.

فرم فضای موردنظر: به فرم فضایی که قرار است فرش کنید دقت کنید، ممکن است شما یک بخش خالی در خانه داشته باشد که دیوار آن انحنا داشته باشد. در نتیجه می‌توانید برای آن از فرش دایره‌ای شکل استفاده کنید.

رنگ فرش: یکی از موارد مهم در انتخاب فرش رنگ آن است. مطمئنا برای انتخاب رنگ فرش باید به همخوانی آن با رنگ دیگر وسایل دکوراسیون توجه شود. اگر هم خرید جهیزیه و وسایل خانه را از فرش شروع کرده‌اید می‌توانید رنگ مورد سلیقه خود را انتخاب کنید و سپس وسایل دیگر را بر اساس آن بخرید.

قیمت فرش: قیمت فرش بر اساس جنس تاروپود و کرک فرش، اندازه‌ی فرش، تراکم و شانه فرش تعیین می‌شود. اندازه‌های متداول برای فرش‌ها ۶، ۹ و ۱۲ متر است. قبل از تصمیم برای خرید فرش قیمت برندهای مختلف و ویژگی‌های آنها را مقایسه کنید تا خریدی بر اساس بودجه خود و مقرون به صرفه‌ داشته باشید.

شانه و تراکم فرش: از ویژگی‌های فرش که بر کیفیت و قیمت آن تاثیر می‌گذارند شانه و تراکم فرش است. تعداد گره‌های موجود در هر مترمربع طول فرش تراکم، و تعداد گره‌های موجود در هر مترمربع عرض فرش شانه گفته می‌شود. هرچه شانه فرش بالاتر باشد ظرافت و زیبایی آن بیشتر می‌شود در نتیجه قیمت آن بالاتر می‌رود.

مطلب پیشنهادی: برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

 با یک مطلب دیگر از کمپین زندگی نو با شما بودیم، این مطلب را از ابتدا بخوانید. چیدانه با کمپین زندگی نو به شما در تهیه راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر جهیزیه و وسایل جدید خانه کمک می‌کند. برای مشاوره‌ی خرید وسایل مختلف، کمپین زندگی نو چیدانه را فراموش نکنید.

مطالب بیشتر که برای مطالعه در زمینه فرش پیشنهاد می‌شود:

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

انواع کار در منزل، هنگام قرنطینه کرونا پول درآورید

در شیوع کرونا ویروس، باید به دنبال انواع کار در منزل باشیم که پول در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *