خانه / دسته‌بندی نشده / بام سبز، بهشتی روی سقف خانه‌ی شما!

بام سبز، بهشتی روی سقف خانه‌ی شما!

بام سبز بخشی اضافی اما دوست‌دار محیط زیست و زیبا در خانه‌ها است. اگر در یک آپارتمان یا خانه‌ای بدون حیاط زندگی می‌کنید، بام سبز به شما این اجازه را می‌دهد تا درختان زینتی، چمن و حتی سبزی‌های خوراکی بر روی سقف خانه‌تان داشته باشید. اما قبل از شروع به کاشت پیشنهاد می‌کنیم تا با دوستان ما در شرکت مهندسین معمار آرکا نوژا تماس کوچکی بگیرید، تا به شما برای داشتن باغچه‌ای زیبا روی سقف خانه‌تان کمک کنند.


آماده کردن سقف

 مشخص کردن میزان تحمل وزن سقف. میزان تحمل بار یعنی سقف شما چه مقدار وزن را می‌تواند تحمل کند. این وزن شامل وزن گیاهان، گلدان‌ها، مبلمان، تجهیزات، افراد و فشار آب‌و‌هوا مانند برف است. برای این منظور می‌توانید با یک مهندس سازه صحبت کنید تا بفهمید سقف‌تان چه مقدار وزن تحمل می‌کند.

یک مهندس سازه می‌تواند شما را در طراحی اولیه‌ی باغچه‌تان و. همچنین موانعی که ممکن است با آن روبرو شوید راهنمایی کند. اطمینان حاصل کنید که یا شرکتی تماس گرفته‌اید که دارای مجوز و معتبر باشد.

پیشنهاد چیدانه برای این منظور شرکت مهندسین معمار آرکا نوژا می‌باشد که در تمام موارد بالا می‌توانند نیازهای شما را برطرف کنند.


تهیه‌ی مجوزهای لازم برای زدن بام سبز. قبل از شروع به کار، از داشتن مجوز یا تهیه‌ی آن اطمبنان حاصل کنید و مطمئن شوید که ساختمان و ناحیه‌ی شما اجازه‌ی ساخت بام سبز دارد.

 • اگر خانه‌ی شما اجاره‌ای است با صاحبخانه‌ی خود تماس گرفته و قبل از شروع کار از او اجازه بگیرید.
 • اگر منزل شما بخشی از یک محله‌ی مذهبی است، با مسئولان منطقه تتماس بگیرید تا ببینید که چه محدودیت‌هایی برای چنین کاری در آن منطقه وجود دارد.


چک کردن میزان و زاویه‌ی نور خورشید روی سقف. بسته به مقدار گیاهان، باغچه‌ی شما در طول روز به ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید نیاز دارد. به مقدار تابش خورشید در طول یک یا دو هفته توجه کنید تا مطمئن شوید نوری سقف شما توسط ساختمان‌های دیگر مسدود نمی‌شود.

 • سعی کنید خورشید را صبح، ظهر و غروب زیر نظر بگیرید تا مقدار دقیقی از میزان تابش نور خورشید در اختیار داشته باشید.

برنامه‌ریزی برای میزان باد. معمولا باد بر روی بام قوی‌تر و شدید‌تر از روی زمین است، به خصوص اگر ساختمان شما چندین طبقه و ارتفاع زیادی دارد. باد زیاد می‌تواند به شدت آسیب زننده باشد یا حتی گیاهان را از بین ببرد. اگر روی بام‌تان باد زیادی می‌وزد، ممکن است نیاز شدیدی به باد‌شکن داشته باشید.

 • شما می‌توانید شدت وزش باد را با باد‌نما یا باد‌سنج اندازه‌گیری کنید، یا اینکه ترجیح بدهید خودتان روی بام ایستاده و مقدار باد را بسنجید.
 • به دلیل اینکه باد می‌تواند خاک را خشگ کند، گیاهان شما نیاز به آبیاری مکرر خواهند داشت.

آماده کردن نقشه‌ی بام سبز. استفاده از یک نقشه یا طرح دستی از باغچه و جایی که گیاهان و درختان و مبلمان قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که راحت‌تر شروع به ساختن بام سبز خود کنید. اگر نظرتان در مورد قسمتی از طرح عوض شد، قبل از شروع کار به راحتی می‌توانید برگشته و دوباره آن بخش را باز طراحی کنید.


خرید گیاهان و درختان

استفاده از گیاهانی با تحمل گرما و خشکی. باد شدید و نور خورشید این گیاهان را قوی‌تر خواهد کرد و به همین دلیل گزینه‌ی بهتری برای بام سبز هستند. نهال‌هایی که این شرایط را دارند در سال اول کاشت زنده خواهند ماند. اگر خواهان کاشت گیاهان شکننده و ضعیف هستید از باد‌شکن برای این کار استفاده کنید.

 • گیاه تزیینی که در ایران با نام پیچ امین‌الدوله شناخته می‌شود و مگنولیا، در هوای گرم و آفتابی به خوبی زنده می‌مانند.
 • دقت داشته باشید که که به طور منظم گیاهان خود را آب دهید، حتی آن‌هایی که در برابر بی‌ آبی مقاوم هستند.

خرید گیاهان بومی منطقه‌تان. گیاهانی که  بومی و مختص منطقه‌ی زندگی شما هستند، پرندگان و حیوانات بومی منطقه‌تان را به سمت خود جذب می‌کنند. آن‌ها همچنین با فضا و باغچه‌ی شما، نسبت به گیاهان غیر بومی، سازگاری بهتری خواهند داشت. اگر باد شدیدی بوزد یا هوا خیلی گرم شود، چون شما از گیاهان بومی استفاده می‌کنید باغچه‌تان دوام بیشتری خواهد داشت.

 • غذای پرنده و پروانه در باغچه‌ی خود بریزید تا حیوانات بیشتری را جذب کنید.
 • از گل‌فروشی منطقه‌ی خود در رابطه با گیاهان بومی محل زندگی خود اطلاعات کسب کنید.

انتخاب گیاهان و بوته‌های تزیینی. گیاهان بزرگ وزن سقف را بالا برده و جای بیشتری را اشغال می‌کنند. در عین حال درختان و کوچک و تزیینی و بوته‌ها در بام سبز به خوبی با باد‌شکن محافظت می‌شوند و در گلدان‌های ثابت و مقاوم نگهداری می‌شوند.

 • هرچند سال یک ‌بار درختان را هرس کنید تا اندازه‌ی آن‌ها در یک حد مشخص باقی بماند.
 • مثال‌هایی از درختان و درختچه‌های زینتی: کورتوس فلوریدا، یاس ژاپنی، درخت سیب، ماگنولیا و…

دوری از گیاهان با برگ‌های بزرگ. گیاهان دارای برگ‌های بزرگ و انعطاف‌پذیر، در بادهای روی سقف تمایل زیادی به شکستن دارند. همچنین در زمستان برگ بزرگ این گیاهان خواهد سوخت. گیاهان دارای برگ کوچک و سوزنی رشد خوبی روی پشت‌بام خواهند داشت.


ساخت بام سبز

شلنگ روی سقف. اگر تانکر آب یا فضایی برای نگهداری آب ندارید می‌توانید با یک شلنگ روی سقف به بهترین نتیجه برسید. یک لوله‌ي آب روی سقف بکشید و شلنگ را به آن وصل کنید.

 • اگر نتوانستید شلنگ داشته باشید، از یک آب پاش استفاده کنید.
 • یکی از بهترین روش‌های آبیاری، استفاده از روش آبیاری اتوماتیک است.

نصب داربست روی پشت‌بام. بادشکن‌ها گیاهان شما را از خشک‌شدن یا آسیب دیدن در هوای نا‌مساعد محافظت می‌کنند. داربست رایج‌ترین گزینه برای پشت‌بام است، به این دلیل که بخاطر سوراخ‌دار بودن مانند یک بادشکن قوی عمل می‌کنند. یک داربست بسازید یا بخرید و آن را جایی قرار دهید که بتواند باد را مسدود کند.

 • داربست خود را با پیچک، گل نخود، رز رونده یا نیلوفر پیچ تزیین کنید.


دکوراسیون بام سبز

استفاده از مبلمان سبک. پس از قرار دادن گیاهان در باغچه، به سراغ نقشه‌ی باغچه‌ بروید و جای مبلمان را چک کنید. از مبلمان سبک استفاده کنید تا فشار بیش‌از حد به پشت‌بام وارد نشود. مبل تاشو یا صندلی راحتی سبک بوده و جای کمی را اشغال می‌کنند.

 • برای اینکه مبل در باد‌های شدید از هم نپاشد، دور آن را با اشیای ساکن بپوشانید یا زمانی که استفاده‌ای از آن ندارید آن را جمع کنید و کنار بگذارید.

استفاده از فضای باز. هر سانتی‌متر از سقف باید دارای هدف و دلیل باشید؛ به جای اینکه فقط فضا را پر کند. در صورت امکان از ارتفاع برای تزیین استفاده کنید. کار روی فضای عمودی باعث می‌شود باغچه‌ی شما بیشتر شبیه اتاق باشد و حس راحت‌تری به شما بدهد. می‌ةوانید از گیاه بالا‌رونده استفاده کنید یا گلدان‌ها را در ارتفاع بالا نصب کنید.

 • توحه بیش‌از حد به فضای افقی و روی زمین باعث می‌شود تا باغچه‌ی شما شلوغ و درهم به نظر برسد.


انتخاب یک نقطه‌ی کانونی. نقاط کانونی، محور‌هایی هستند که احزای باغچه را به یکدیگر پیوند می‌‌دهند. انتخاب یک محور باعث می‌شود که باغچه حس متعادل و هماهنگ بودن بدهد. نقطه‌ی کانونی می‌تواند یک گیاه بزرگ (مانند درخت)، مبل یا یک مجسمه باشد.

 • برای مشخص‌تر بودن نقطه‌ی کانونی، از استفاده‌ی بیش‌از حد از یک یا دو گیاه / تزیینات بزرگ اجتناب کنید. نقاط کانونی زیاد باعث جدایی اجزا از یکدیگر می‌شوند و حس خوبی را منتقل نمی‌کنند.
 • یک خصیصه (مانند یک یا چند رنگ) انتخاب کنید تا دکوراسیون و نقطه‌ی کانونی را بهم متصل کنید تا با هم تداخل نداشته باشند.

استفاده از دکوراسیون چند منظوره. به دلیل اینکه فضای پشت‌بام محدود است، مطمئن شوید تا هرچیزی که اضافه می‌کنید، چندکاره و چند منظوره باشند. از صندلی‌هایی استفاده کنید که بتوان جمع‌شان کرد یا قابل استفاده به عنوان میز قهوه‌خوری باشند. میز‌هایی را به کار ببرید که بتوان لوازمی را درون آن‌ّا قرار داد. اگر وسیله‌ای استفاده‌ی چند‌منظوره ندارد، یه این فکر کنید که آیا جایی که اشغال می‌کند قابل توجیه هست یا خیر؟

به کمک شرکت مهندسین معمار آرکا نوژا می‌توانید تمامی این مراحل را به راحتی طی کرده و یک بام سبز زیبا داشته باشید.برای مشاده‌ی دیگر خدمات و شرایط تماس، به صفحه‌ی آن‌ها در چیدانه سر بزنید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

طراحی داخلی سنتی، چه المان هایی به کار ببریم؟

    طبق قرار همیشگی وب سایت چیدانه با مخاطبین خود، بسیاری از همراهان عزیز، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *