خانه / دسته‌بندی نشده / جدیدترین مدل لوستر ۲۰۲۰، تکمیل نورپردازی پذیرایی با آباژور

جدیدترین مدل لوستر ۲۰۲۰، تکمیل نورپردازی پذیرایی با آباژور

زندگی نو: در روزهای پایانی آموزش نکات تهیه جهیزیه، میخواهیم به بهانه پرسش مهسا و شهروز از بیرجند، کمی درباره خرید لوستر و آباژور برایتان بگوییم؛

«ما تمام خانه را چیده ایم و می خواهیم با لوستر و آباژور پذیرایی منزل مان را نورپردازی کنیم. لطفا به ما بگویید در خرید لوازم روشنایی به چه نکاتی دقت کنیم و جدیدترین مدل لوستر ۲۰۲۰ را هم نشان دهید»

در این راهنما مهمترین نکات خرید لوستر و آباژور را می خوانید و سپس با جدیدترین مدلهای ۲۰۲۰ بازر آشنا میشوید.


اندازه و شکل لوستر

سایز لوستر

 اصلی‌ترین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید متراژ اتاق و ارتفاع سقف است. استفاده از لوستر‌های بلند و ریسه‌ای در خانه‌هایی که سقف کوتاهی دارند باعث کوتاه‌تر به نظر رسیدن سقف می‌شود. رابطه‌ای نسبی بین ارتفاع اتاق و طول لوستر برقرار است. برای اینکه لوستر مناسب خودتان را پیدا کنید باید ارتفاع اتاق را یک‌بار تقسیم به چهار و بار دیگر تقسیم به پنج کنید. اعدادی که به دست می‌آورید ابتدا و انتهای بازه‌ای است که ارتفاع مناسب لوستر برای اتاق شما را نشان می‌دهد. حالا که ویژگی فیزیکی لوستر مشخص شد، باید هدف‌تان از خرید آن را هم مشخص کنید؛ اینکه لوستر قرار است صرفا تزئینی باشد یا واقعا به نور آن احتیاج دارید. در خانه‌هایی که لامپ‌های هالوژن و دیوارکوب دارند تامین نور محیط بر عهده آنهاست و لوستر فقط برای زیباتر شدن خانه استفاده می‌شود، اما اگر لوستر وظیفه تامین نور محیط را دارد باید فاکتور‌های دیگری مانند تعداد شاخه را هم در زمان خرید درنظر گرفت.

مطلب پیشنهادی: عید در تهران کجاها را بگردیم؟


خانه تان اجاره ای است یا صاحب خانه اید؟

اگر مستاجر هستید و معلوم نیست سال بعد این موقع زیر کدام سقف باشید کمی در خرید لوستر محتاط باشید. سعی کنید حداقل‌هایی را در نظر بگیرید و چیزی نخرید که سال بعد با تغییر خانه نتوانید از آن استفاده کنید. لوستر‌های ساده، باز و بسته کردن‌شان راحت‌تر است و موقع حمل و نقل آسیب کمتری می‌بینند. اگر می‌خواهید لوسترتان حباب‌دار باشد به جنس و شکل حباب‌های آن دقت کنید. لوستر‌هایی را بخرید که حباب‌های معمولی‌تری دارند تا در صورت شکستن و آسیب دیدن بتوانید به‌راحتی آن را جایگزین کنید.در نهایت هم اینکه چه مستاجرید و چه صاحبخانه موقع خرید نیم‌نگاهی به آینده داشته باشید و روز‌هایی را در نظر بگیرید که قرار است این لوستر را تمیز کنید. انتخاب لوستر‌هایی با انحنا و پیچیدگی‌های کمتر، دردسر کمتری هم برای تمیز کردن دارد. در زیر نمونه‌ای از لوستر‌های بازار همراه با قیمت حدودی شان را برای تان آورده ایم. این قیمت‌ها به عواملی مثل تعداد شاخه، تولید ایران یا چین و جنس مواد سازنده شان بستگی دارد.

مطلب پیشنهادی:این باغ دماوند رویایی و لوکس است


طرح کلاسیک

مدل‌های سنتی شبیه به این به خاطر جنس و لاله‌هایی که در آن به کار رفته یادآور خانه مادربزرگ‌های‌مان است. این لوستر‌ها که طرح‌های آشنای ایرانی و بومی دارند، برای فضا‌هایی مناسب‌ترند که روح حاکم بر چیدمان‌شان کلاسیک باشد. در بیشتر مدل‌ها روی ستون و شاخه‌های لوستر هم با دست کار می‌کنند که باعث زیبایی بیشتر آن می‌شود. 

تنها مشکل این لوستر‌ها وزن زیاد و احتمال سیاه شدن آن در اثر مرور زمان است. اگر پول زیادی برای خرید لوستر کنار گذاشته‌اید بهتر است سراغ جنس اصل آن بروید که با برنز، برنج، نقره یا آب طلا ساخته شده است، اما اگر بودجه‌تان محدود است لوستر‌های طرح برنز در بازار زیاد است.هرچند کریستال متنوع است و خیلی به کار می‌رود، اما لوستر‌هایی هم مانند این هستند که جنس‌شان تمام کریستال است؛ یعنی همه قطعات از جمله شاخه‌ها و ستون آن هم کریستال است.

مطلب پیشنهادی:میز شام عید رو بلدی بچینی؟


کلاهک و شید لوستر

چنین لوستر‌هایی به خاطر ارتفاع زیادی که دارند مناسب خانه‌های ویلایی یا خانه‌هایی با سقف‌های بلند هستند که دکوراسیون مدرنی ندارند. هنگام خرید چنین لوستری باید به اصل یا تقلبی بودن کریستال‌ها دقت کنید. کریستال‌های اصل معمولا بی‌رنگ، شفاف و بدون حباب هستند. شید‌ها ما را یاد فضا‌های کلاسیک اروپایی می‌اندازند و برای اتاقی که وسایلش چنین سبکی را دارد بسیار مناسب هستند. لوستر‌هایی که شید دارند نور را به صورت بسیار ملایم می‌تابانند که در نتیجه لوستر بیشتر حالت تزئینی به خودش می‌گیرد. پس بهتر است این لوستر‌ها را در فضایی استفاده کنید که نور اتاق از منابع دیگری مثل هالوژن‌ها و چراغ‌های سقفی تامین می‌شود.

مطلب پیشنهادی: فرهنگ عید دیدنی را از خاطر نبریم


سقف کوتاه یا بلند؟

موقع خرید علاوه بر زیبایی، به جنس شید و آستر آن هم دقت کنید تا دمای لامپ‌ها آسیبی به آن نرساند. سعی کنید شید‌ها را از رنگ‌های معمول‌تری انتخاب کنید تا با رنگ‌های زیادی هماهنگ شوند. دراین صورت با تعویض مبلمان و پرده‌ها باز هم لوسترتان با وسایل خانه هماهنگ است. بهترین انتخاب برای خانه‌های آپارتمانی با سقف‌های کوتاه لوستر‌های سقفی است. این لوستر‌ها از لامپ‌های سوزنی و یک صفحه استیل که به سقف اتاق پیچ می‌شود تشکیل شده‌اند. اگر فضای مدرنی دارید که لوستر قرار است در آن فقط به عنوان یک وسیله تزئینی و نه روشنایی‌بخش به کار رود سراغ چنین گزینه‌ای بروید.

مطلب پیشنهادی: خانه فاموری را دیده ای؟


انواع لوستر

لوستر کریستالی
لوستر برنزی
لوستر چوبی
لوستر شیشه ای
لوستر پارچه ای
لوستر پلاستیکی
لوستر آهنی
لوستر آلومینیومی
لوستر طلایی
لوستر برنجی

مطلب پیشنهادی: سینک گرانیتی بخر ببین چه خوبه!


برندهای معروف لوستر را میشناسی؟

 1. چشمه نور: حدود قیمت ۳۰۰ هزار تا ۲۶ میلیون تومان
 2. دیلایت: ۱۸۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان
 3. آرتا: ۱۱۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان
 4. دارکار: ۱۰۰ هزار تومان تتا ۱ میلیون تومان
 5. آرام: ۱۳۷ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان
 6. رایکا: ۱۶۰ هزار توما تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
 7. نجم: ۵۰ هزار تا ۱ میلیون تومان 
 8. هامان: ۱۱۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان 
 9. مجلل: ۲ تا ۸ میلیون تومان 
 10. ایکیا: ۱۸۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان 

مطلب پیشنهادی:یخچال جهیزیه را با این نکات بخر


محاسبات فضای پذیرایی و تناسب با لوستر

 • وسعت فضا: از آنجايي كه هر فضايي ميزان مشخصي از نور را نياز دارد، آويختن لوسترهاي با شاخه‌هاي متعدد و در نتيجه لامپ‌هاي زيادتر از آن مقدار مورد نياز نه تنها غيرضروري بلكه مازاد است بنابراين مجبور خواهيد بود لامپ برخي از شاخه‌ها را خاموش كنيد.
 • مساحت سقف: در يك معماري معمولي وسعت سقف و كف يك فضا يكسان است ولي از آنجايي كه اين روزها كاربرد سقف‌هاي كاذب در حاشيه سقف اصلي بسيار رايج شده است، در واقع مقداري از مساحت اصلي كاسته شده و در نتيجه هنگام خريد لوستر مي‌بايست همان ميزان باقي مانده را به عنوان اندازه موجود ملاك قرار دهيد.
 •  نورپردازي ثانويه: اغلب فضاها علاوه بر لوستر داراي منابع نورزاي ديگري همچون آباژور، چراغ هاي ديواركوب و در معماري امروزي هالوژن هاي واقع در سقف‌هاي كاذب يا اصلي هستند كه آنها نيز نقش نورپردازي محيط را برعهده دارند لذا در چنين شرايطي پيش از هرگونه اقدام جهت انتخاب لوستر و احياناً ديواركوب هاي آن بقيه منابع نورزاي موجود و يا حتي الامكان كاربرد منابع نورزاي ديگر را در نظر بگيريد.لازم به ذكر است هرچه در فضا از منابع نورزاي متعددي استفاده شود، هم زيباتر خواهد بود و هم كاربردهاي گوناگوني را مي‌توان از آن فضا دريافت كرد به شرط آنكه انتخابي مناسب و صحيح انجام پذيرد.در خانه هايي كه بر روي سقف‌هاي كاذب حاشيه و حتي بر روي سقف كاذب ميان سقف اصلي، چراغ‌هاي هالوژن و يا مانند آن تعبيه شده است، لوستر تنها جنبه زيبايي داشته و بيش از ميزان نوردهي به موارد ظاهري آن از جمله ابعاد، مدل، فرم و غيره نيز توجه كنيد.

مطلب پیشنهادی: کوچک ترین خانه های دنیا، زندگی در این ۴ خانه میکرو چطوره؟


 • ارتفاع سقف:  ارتفاع سقف يكي از تعيين كننده ترين عوامل در انتخاب لوستر است. هنگامي كه سقف محيط مورد نظر شما از حد معمول خيلي كوتاه تر باشد شما نمي توانيد از لوسترهاي آويز به خصوص از نوع آويز كريستال دار استفاده كنيد زيرا امكان برخورد سر افراد با آن به هنگام رفت و آمد وجود مگر آنكه محل آويختن لوستر به گونه اي باشد كه يا در بالاي ميز پذيرايي و يا ناهارخوري قرار گيرد ولي به طور كلي در شرايط عادي براي سقف هاي كوتاه بهترين انتخاب لوسترهاي به اصطلاح سقفي است. امروزه ساخت فرم‌ها و شكل هاي هندسي در قالب سقف كاذب در ميان سقف اصلي به همراه تعداد زيادي چراغ هاي هالوژن بر روي آنها بسيار رايج شده است. غافل از آنكه اين قبيل سقف ها هم باعث شلوغ شدن فضا شده و هم ارتفاع ظاهري سقف اصلي را كاهش مي دهد. حال در نظر بگيريد اگر در ميان اين سفينه هاي گچي لوستري با ابعاد بزرگ و چندشاخه نيز آويخته شود، چه نتيجه اي حاصل خواهد شد. براي چنين موقعيتي لوسترهاي ظريف سقفي بهترين انتخاب محسوب مي شوند.
 • ابعاد لوستر: علاوه بر موضوع نورپردازي، تعداد شاخه ها و ميزان وات لامپ هاي مورد استفاده در لوستر، حفظ تناسب ابعاد آن با فضا نيز از جمله ضروريات است بنابراين براي فضاي كم وسعت، لوستري انتخاب نكنيد كه اگر چه كم شاخه است ولي از ابعاد بزرگي برخوردار باشد زيرا فضايي نازيبا را ايجاد مي كند.


 • نحوه نورپردازي: نورپردازي توسط لوستر به طور كلي چه آويز و چه سقفي با توجه به طرز قرارگرفتن شاخه ها و در نتيجه لامپ، به سه فرم اصلي سربالا، سر پايين و خوابيده تقسيم مي شوند. در مدل سربالا نور به طرف بالا انتشار يافته و در نتيجه سقف هم روشن مي شود ولي در مدل سر پايين از آنجا كه شاخه ها و در نتيجه لامپ ها، به سمت پايين قرار دارند نور حاصل در بخش پاياني اتاق بيشتر بوده و سقف تاريك تر خواهد بود و در مدل سوم شاخه ها به موازات سقف و به صورت خوابيده بوده و معمولاً اين فرم در قالب لوسترهاي غيرآويز و به اصطلاح سقفي وجود دارند. نورپردازي در اين نوع لوستر ابتدا به طرفين يعني ديوارها صورت مي گيرد.علاوه بر مدل هاي ياد شده در فوق، حباب دار بودن و يا نبودن نيز در نور حاصل از هريك از مدل ها تاثيرگذار است.
 • سبك و مدل لوستر: همچنان كه به هنگام انتخاب لوازم دكوراسيوني هماهنگي آنها به لحاظ مدل و سبك را در نظر مي گيريد در تهيه لوستر نيز اين مهم را مورد توجه قرار دهيد به عنوان مثال در يك فضاي كاملاً مدرن، آويختن لوستري با آويزهاي كريستالي كاري ناصحيح بوده و به لحاظ دكوراسيوني محيطي ناهماهنگ را سبب مي شود.

مطلب پیشنهادی: خانه ۲۰۰ متری این طوری چیده شه؟


یک آباژور زیبا با هماهنگی لوستر

آباژورها انواع و اقسام مختلفی دارند؛ از مدل هایی با پایه های چوبی و کنده کاری شده گرفته تا پایه های فلزی و طرح های مدرن، کلاهک های آباژورها نیز انواع مختلفی مانند پارچه ای، کریستالی و کاغذی دارند. این تنوع مدل موجب می شود که بتوان از آباژورها تقریبا در هر خانه و با هر نوع دکوراسیونی استفاده کرد. آباژورهایی که دارای کلاهک های چین دار و پایه های مجسمه ای و سنگی هستند به عنوان آباژورهای طرح کلاسیک و آباژورهایی که دارای پایه ها تک رنگ و ظریف و متالیک با کلاهک های ساده هستند به عنوان آباژورهای مدرن شناخته می شوند. شما می توانید با توجه به مدل دکوراسیون منزل خود آباژور مناسب را انتخاب نمایید.

مطلب پیشنهادی: خانه های قدیمی کاشان ، روح در تک تک آجرهای این خانه جاریست


آباژور پذیریی

آباژور را برای اتاق خواب می خواهید یا اتاق نشیمن و پذیرایی، تفاوتی ندارد؛ باید به محل و جایگاه آباژور توجه داشته باشید که برای رفت و آمد شما ایجاد مزاحمت نکند. اصولا آباژور نباید از میزی که روی آن قرار می گیرد بزرگتر باشد یا لبه های آن بیرون بزند. در منازلی که در ورودی به راهرو یا هالی کوچک باز می شود، قرار دادن آباژور روی میز یا کنسولی مقابل در می تواند فضایی برای خوشامدگویی مناسب را فراهم کند. قرار گرفتنه آباژور روی میزهایی که در دو طرف کاناپه و در فضای پذیرایی قرار دارند، می تواند ضمن فراهم آوردن مکانی برای مطالعه به تقویت اصل تعادل در فضا نیز کمک کند.

مطلب پیشنهادی: تاج بالای تخت را این طوری بخر


آباژور کنار عسلی

قرار دادن آباژورها رون میزهای عسلی در دو سوی تختخواب هم برای ایجاد تعادل و هم برای ایجاد نوری مناسب جهت مطالعه ای دلچسب در تختخواب، مناسب خواهد بود. آباژور روی میز مطالعه و کار، جایگزینی مناسب برای چراغ مطالعه است. همچنین وجود آباژور مقابل آینه روی دراور، به انعکاس نور و بزرگنمایی فضا کمک می کند. قرار دادن آباژور روی میزی کنار صندلی راحتی می تواند نور لازم را برای مطالعه تامین کند. در این مکان ها بهتر است از آباژورهای فلزی و با طرح های مدرن استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: فوت و فن خانه داری را از ما یاد بگیر


آباژور به عنوان پارتیشن

گاهی علاوه بر تقسیم بندی فضا برای چیدمان های مختلف، ناگزیر هستیم که کاناپه را نه کنار دیوار، بلکه وسط فضا قرار دهیم. در چنین مواقعی قرار دادن میزی هم ارتفاع یا کمی کوتاه تر از کاناپه، درست پشت آن می تواند مکانی مناسب برای قرار دادن جفتی آباژور را ایجاد کند. زیبایی، ارمغان چنین چیدمانی خواهد بود. معمولا شومینه در فضا قابلیت تاکیدی دارد. از این رو قرار دادن آباژور یا چراغی زیبا روی طاقچه شومینه به تقویت این نقطه در فضا کمک می کند. البته بهتر است که از آباژور یا چراغی تاریک برای این کار استفاده شود. استفاده از آباژور روی میز نوشیدنی ها، فضایی درخشان رابا انعکاس نور از شیشه ها و کریستال ها به وجود می آورد. همچنین اگر آباژوری کوچک در گوشه ای از آشپزخانه قرار گیرد، فضا را خودمانی و راحت جلوه خواهد داد.

مطلب پیشنهادی: فهرست برقی های آشپزخانه برای جهیزیه اینجاست


 

در پایان انتخاب با شماست

حالا که جیدترین مدلهای لوستر آباژور را دیدید و نکات خرید آنها را یاد گرفتید، به نظرتان برای داشتن دکوراسیون زیبا و نورپردازی خوب باید چه نکات دیگری را رعایت کرد؟ برایمان بنویسید.

مطالب پیشنهادی:

گلدان مغناطیسی می دونی چیه؟

بیا بریم بازار پرده، مدل ها را قیمت کنیم

برای خرید خانه این نکات یادت نره!

 

 

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

رنگ مبل سال، انتخابی به تازگی یک سال جدید!

معمولا با شروع سال جدید بسیاری از افراد به این فکر می کنند که چگونه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *