خانه / دسته‌بندی نشده / خانه حياط آبي، به رنگ آسمان آبي اصفهان

خانه حياط آبي، به رنگ آسمان آبي اصفهان

همیشه خانه های قدیمی و بوی کاهگلش را دوست داشتم،از آن قبيل خانه هایی که مطابق با فرهنگ اصیل و آداب و رسوم ایرانی ها با خاک و آب و آفتاب ساخته می شد،خانه هایی که در همان بدو ورود حس می شود وارد فضایی دل انگیز میشویم  و دل هر بیننده ای را میبرد،با نماهای آجری ساده و کتیبه ای آبی فیروزه ای در بالای درب.
” به راستی که چقدر آجر و رنگ فیروزه ای با حال و هواي خاص خودش برازنده خانه های ایرانی بوده و هست”
اما حالا خانه‌هاي جدید فاقد روح میباشند و معماری با فرهنگ و اصالت مردم این سرزمین همخوانی ندارد و روزانه بر غلظت غربی شدنش افزوده می شود.
در اين قسمت از پروژه هاي برجسته به معماري خانه حياط آبي ميپردازيم كه چگونه معمار توانسته در طراحي اين خانه با استفاده از كاشي هايی به رنگ آبي فیروزه یا همان “سبز آبی” و حياط مركزي كه الگوي کهن خانه هاي تاريخي شهر اصفهان بوده است؛فضایی  زیبا و سرشار از انرژی مثبت را برای ساکنین به ارمغان آورد.

 • خانه حیاط آبی در یک نگاه
 • نام پروژه:خانه حیاط/ حیات آّبی
 • معمار/معماران مسئول:علی سلطانی، عاطفه کرباسی، علی دهقانی
 • گروه طراحی :گروه معماری آینه
 • تیم طراحی:بهنام امامی
 • موقعیت پروژه:ایران/اصفهان
 • کارفرما:محسن پیرجمال
 • مساحت سایت پروژه:۳۰۰ مترمربع
 • مساحت طبقه همکف:۱۸۵ مترمربع
 • مساحت کل ساخته شده:۴۲۰ مترمربع
 • پیمانکار:ملکوتی
 • متریال های اصلی:آجر سنتی، آجر پرسلانی البرز
 • تاریخ شروع و اتمام طراحی :۱۳۹۴
 • تاریخ شروع واتمام اجرا :۱۳۹۶
 • عکاس:محسن پیرجمال

مطلب پیشنهادی:معماری ساختمان مسکونی ملک، خانه مدرن یک خانواده اصفهانی!

 
خاستگاه طراحی خانه حیاط آبی

خانه ی حياط آبى خانه ی يك خانواده ی اصفهانى است. زمين خانه در بخشى از شهر اصفهان واقع شده كه قطعه بنديهاى زمين تقريبا غربي شرقي است و وقتى بر اساس قوانين جارى، خانه را در نيمه بالايي زمين مى سازند جبهه اصلى خانه در معرض نور مزاحم غرب واقع مى شود و خانه از نور جنوب كه بهترين سمت تابش در اصفهان است بي نصيب مى ماند. 


 

چالش های طراحی خانه حیاط آبی

اين بزرگترين چالش پروژه بود كه توانست با پاسخى معمارانه حياط آبى را در قالب يك حياط مركزى كه در گذشته الگوى تاريخى خانه هاى اين منطقه بوده به خانه ارزانى كند. 
براى اينكه دسترسى روان حياط آبى از حياط ورودى خانه ميسر شود و نيز بدنهء رو به جنوب ساخت خانه آزاد گردد، حجم خانه از همسايهء كنارى خود فاصله گرفته و شكافى در بين خانه با ديوار مشترك با همسايه ايجاد شد كه در انتهاى آن، بعداز طى چند پله، حياط آبى است. به اين ترتيب بخش ((درونى)) خانه كاملا از حياط ورودى و ازطريق شكاف آبى با نقطه عطف حياط آبى در انتها، قابل دسترسى است. 

 

 

 

ایده ها و روند طراحی خانه حیاط آبی

در طبقهء همكف پس از ورود و در بخش غرب كه رو به حياط ورودى است، پذيرايي واقع شده. با عبور از كنار آشپزخانه كه در مجاورت پذيرايي است، حياط آبى كه سهم خانه از نور جنوب را در خود دارد، خودنمايي مى كند و نور شرق و جنوب را براى نشيمن و اتاق خواب اصلى كه هر دو در مجاورت آن جانمايي شده اند تأمين مى كند. 
در طبقهء بالا نيز كتابخانه و اتاق خواب ميهمان از منظر حياط آبى و يكى از اتاق خوابهاى كودكان نيز از منظر شكاف آبى و حياط آبى بهره مند شده اند. 

مطلب پیشنهادی:خانه ویلایی تریبلکس، غرق زیبایی خانه آرام اصفهان می شوید! 

 

 

 

نشيمن دوطبقه ارتفاع دارد و با حياط آبى و نشيمن كوچك طبقه بالا مجموعاً قلب خانهء اصفهانى را در يك دورهمى اندرونى تشكيل مى دهند. كاشيهاى آبى يادآور رنگ تاريخى و يادمانى شهر اصفهانند و در همنشينى با آجرها خشونت زمين رو به غرب را تلطيف مى كنند و خنكا مى بخشند. آفتاب شكنهايي از جنس نوعى حصير بومى (بافته شده از چوب ارغوان بومى اصفهان)، شدت تابش آفتاب غرب را براى  فضاهايى كه ناگزير به سمت حياط اصلى و نور غرب بازشده اند، تعديل مى كنند و پرتوهاى باريكى از نور را به داخل مى فرستند. 
اين خانه با آفتاب بندهاى ارغوانى، كاشيهاى آبى و حياط مركزى اش مجموعه اى از عناصر هويت بخش، يادمانى و زمينه گرا را براى خانوادهء اصفهانى فراهم كرده است.

 

 

 

 

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

بهترین گل و گیاه آپارتمانی از نگاه یک اینستاگرامر ایرانی

در لیست جهیزیه خرید چند گلدان گیاه و گل آپارتمانی زیبا جزو آخرین اولویت‌های من …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *