خانه / دسته‌بندی نشده / خانه دوبلکس شیک ایرانی،خانه کوچک جذاب در اصفهان

خانه دوبلکس شیک ایرانی،خانه کوچک جذاب در اصفهان

پروژه های برجسته: با توجه به افزایش جمعیت و تبدیل خانه های ویلایی به آپارتمان های کوچک و در نتیجه تبدیل مکان سکونت به فضایی محدود با عملکرد مشخص، که اکثرا فاقد نور، دید و هوای مناسب هستند، که زندگی در این شرایط علاوه بر تاثیر در روحیه ساکنین، میتواند در تعاملات روزمره افراد با یگدیگر نیز، تاثیرگذار باشد.
ساختمان مسکونی خانه کوچک در زمینی به  مساحت ۷۰ مترمربع به صورت شرقی_غربی دارای مجوز ساخت کامل در شهر اصفهان ساخته شده است.زمین پروژه از سمت شمال، همجوار با زمین مسکونی و از سمت جنوب، محدود به ساختمان تجاری قدیمی است. تنها دسترسی پروژه، از گذر ضلع غربی صورت می گیرد که منظره کوه صفه اصفهان، از این سمت قابل مشاهده است و در ضلع شرقی نیز، مشرف به مرکز محله می باشد. با این مطلب از چیدانه همراه باشید تا به گوشه و کنار این پروژه سری بزنیم و جزئیات طراحی را از زبان معمار این پروژه “مسیح فضیله” بشنویم!

مطالب پیشنهادی: ویلاهای مدرن ایران، این بار کوشک خانه در اصفهانمشخصات عمومی پروژه ساختمان مسکونی خانه کوچک اصفهان

 • نام پروژه: خانه کوچک
 • موقعیت پروژه: اصفهان، خیابان هزارجریب، کوی امام جعفر صادق، بوستان سعدی، کوچه ۱۴
 • طراحی: مسیح فضیله
 • کارفرما: دکتر عباس جعفریان 
 • اجرا: امین دردشتی نیا
 • نظارت: مسیح فضیله
 • سازه: حسن فتحی
 • تاسیسات برقی: حسین آلویی
 • تاسیسات مکانیکی: عمادالدین زندیان
 • گرافیک: عفیفه زندیان
 • عکس: فرشید  نصرآبادی
 •  مساحت: ۷۰ مترمربع
 • زیربنا: ۲۸۵ مترمربع 

مطالب بیشتر: ساختمان شماره ۱۳۵، مدرن ترین ساختمان آجری در سعادت آباد


خاستگاه اولیه کارفرما در پروژه ساختمان مسکونی خانه کوچک

خواسته کارفرمای پروژه ساختمان کوچک اصفهان، طراحی دو واحد مسکونی مجزا بود، که با توجه به کوچک بودن ابعاد زمین، محدودیت های مشرفیت و ارتفاع و محدودیت در تأمین نور و دید مطلوب، ما را با چالش های مختلفی در طراحی مواجه می ساخت.

مطالب بیشتر: نمای سیمان سفید، ساختمان مسکونی دریاگوشه در متل قو


چالش های طراحی ساختمان مسکونی خانه کوچک اصفهان

با توجه به محدودیت ها و ریز فضا های موجود، هر واحد از این خانه دوبلکس شیک ایرانی در تراز های ارتفاعی متفاوت قرار گرفت. علاوه بر این، به دلیل محدودیت در تأمین نور و دید مطلوب، با طراحی و ایجاد شکاف ها و برش های معنادار در جداره های نما، توانستیم نور طبیعی و دید مطلوب را برای فضاها تأمین نماییم، تا بدین گونه شاهد شکل گیری فضاهایی با کیفیت های مطلوب و متنوع  را در این خانه دوبلکس شیک ایرانی باشیم. برای تأمین نور بیشتر زیرزمین خانه کوچک اصفهان نیز، از فضای بلا استفاده شیب دار زیر پله اصلی استفاده شد تا تمام فضا ها برخوردار از نور طبیعی باشند.

مطالب بیشتر: طراحی ویلا دوبلکس مدرن، ویلایی برای مایا در رودهنسعی ما بر این بود، تا محدودیت های یک آپارتمان کوچک را بشکنیم و هر فضا به جای یک عملکرد خاص، تبدیل به فضایی چند عملکردی شود، علاوه برآن، همه فضاهای خانه کوچک اصفهان دارای نور، دید و تهویه مناسب باشند.

مطالب بیشتر: معماری آپارتمان مسکونی، ساختمان ۲۱۳ در مشهدایده ها و روند طراحی ساختمان خانه کوچک

  با توجه به محدود بودن ابعاد زمین خانه کوچک اصفهان، محدودیت های مشرفیت و محدودیت ارتفاع سعی بر آن شد تا به جای استفاده از عناصر تفکیک کننده مانند دیوار، برای جداسازی فضاها، با طراحی ریزفضاهای هر واحد، در ترازهای ارتفاعی متفاوت، تفکیک فضاهای مورد نظر صورت پذیرد، تا ضمن ایجاد ارتباط منطقی بین فضاها و رعایت اصل سلسله مراتب، شاهد شکل گیری فضاهایی انعطاف پذیر در این خانه دوبلکس شیک ایرانی باشیم. 

مطالب بیشتر: ویلای سفید رستم، میان باغ های سرسبز تنکابنبا اینکار فضایی یک دست، گرم و دلباز با نور گیری مطلوب در این خانه دوبلکس شیک ایرانی ایجاد کردیم و حرکت از یک فضا به فضای دیگر، با تعداد محدود پله، انجام پذیرفت تا علاوه بر اینکه، حس حرکت و پویایی در خانه کوچک اصفهان بیشتر شود، در عین حال این جابه جایی فضایی در این خانه دوبلکس شیک با سهولت انجام پذیرد و حس سکون و آرامش خانه از دست نرود. 
بدین ترتیب، فضاهای بلا استفاده در خانه کوچک اصفهان به کمترین حد خود رسید و از جزء جزء فضاها استفاده شد و باعث شد افراد ساکن در این خانه دوبلکس شیک ایرانی، کیفیت های فضایی متنوعی را تجربه کنند. 

مطالب بیشتر: خانه ویلایی دوبلکس ایرانی، خانه شماره سه در شیراز
روند طراحی فضاهای عمومی ساختمان خانه کوچک

در حقیقت، کل فضای این خانه دوبلکس شیک ایرانی تبدیل به یک دستگاه پله شد که در آن اختلاف تراز پاگرد ها کمتر و هر پاگرد گسترده و تبدیل به یک فضای قابل استفاده شد، این دستگاه پله هم حس حرکت و پویایی و هم حس سکونت و آرامش را در خود داشت.

مطالب بیشتر: بازسازی ویلای قدیمی، خانه رویداد در کوهپایه های دماوند
طراحی نما ساختمان مسکونی خانه کوچک اصفهان

نمای پروژه ساختمان مسکونی خانه کوچک اصفهان بر اساس اختلاف ترازها و به کار بردن خطوط و سطوح شکسته که برای رفع محدودیت و استفاده بهینه از پتانسیل های موجود ( دید به کوه، نور طبیعی و ……) بود، شکل گرفت. 

مطالب بیشتر: طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز، در دامنه جنوبی رشته کوه البرزبا توجه به محدودیت های قانونی مشرفیت در ضلع غربی، دیوارهای نما به صورت شکسته رو به خارج ودیوار پشت پله اصلی، به صورت شکسته رو به داخل ساختمان خانه کوچک ، طراحی شد، تا ساکنین این خانه دوبلکس شیک ایرانی از نور مطلوب جنوب بهره مند گردند.
 در ضلع شرقی نیز، از سطوح نیمه شفاف چوبی به صورت زاویه دار، در پوسته نمای خانه کوچک اصفهان، استفاده شد، تا باعث رفع محدودیت های مشرفیت و تأمین حداکثر نور برای فضاها شود.

مطالب بیشتر: بازسازی ویلا در شمال،ویلای لانک در جاده چالوس


بررسی دیاگرام، پلان و برش خانه کوچک اصفهان

با دیدن بخشی از دیاگرام های خانه کوچک اصفهان، با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل “مسیح فضیله” می توانید تصاویر کامل تری از بخش های مختلف این پروژه مشاهده کنید.

مطالب بیشتر: خانه های قدیمی کاشان ، روح در تک تک آجرهای این خانه جاریست
طراحی گیاهان در پروژه خانه کوچک اصفهان

با توجه به علاقه کارفرما به گیاهان، از کوچکترین فضاها مانند فضاهای کاذب سقف سرویس های بهداشتی و پشت و زیر پله ها، برای کاشت گیاهان استفاده شد، این امر باعث شد، ساکنین دید متفاوتی از هر مکان به این فضاهای سبز داشته باشند و همچنین در شکل گیری نمای پروژه خانه دوبلکس شیک ایرانی، تأثیر به سزایی داشت.

مطلب پیشنهادی: بازسازی خانه روستایی ، خانه ماسوله در میان کوه های مه گرفته گیلان
ایده دیگری که به دلیل محدودیت برای کاشت گیاهان عملی شد، تبدیل فلاورباکس افقی به فلاورباکس عمودی بود که باعث شد فضای بسیار بیشتری پوشیده از گیاهان شود که در نتیجه از لحاظ بصری و لامسه، حس بهتری به ساکنین می داد و با عبور هوا از بین گیاهان، تهویه و سیرکولاسیون  در ساختمان خانه کوچک اصفهان بسیار مطلوب بود.
انگیزه ما برای طراحی این خانه دوبلکس شیک ایرانی، ایجاد الگویی برای طراحی ساختمان های بلند مرتبه میباشد، که علاوه براینکه بتواند کیفیت مناسب برای زندگی داشته باشد، از طرفی تاثیر مثبت آن بر تعاملات افراد در جامعه را بتوانیم شاهد باشیم.

برای دیدن تصاویر و سایر نقشه های خانه کوچک اصفهان از پروفایل  “مسیح فضیله” دیدن کنید!

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید.

مطالب بیشتر: خانه حياط آبي، به رنگ آسمان آبي اصفهان

بازسازی خانه های قدیمی، با الهام از عدد ۷ در خانه ۵۵ ساله اصفهان!

خانه های مدرن در ایران، خانه ی رویایی پروا در دل جنگل های مازندران!

طراحی ساختمان اداری مدرن، زیبایی خیره کننده شرکت دارویی سیناژن

طراحی خانه حلزونی در کوچه باغ های شیراز

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

انواع مدل لوستر چوبی، به چه دکوراسیونی میاد؟

در سری مطالب شوروم گردی چیدانه، همواره سعی داریم تا یک راهنمای خرید کامل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *