خانه / دسته‌بندی نشده / ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف در تهران

ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف در تهران

پروژه های برجسته: معماری ساختمان خشت باف در حالی به دفتر معماری ایماژ واگذار شد که ساخت اسکلت و بتن ریزی آن به اتمام رسیده بود. ساختمان خشت باف داراي ۴ طبقه است كه دو طبقه آن زير زمين و براي كاربري هاي استخر، سالن بدنسازي، پاركينگ، انبار و موتورخانه میباشند و طبقات اول و دوم ساختمان خشت باف واحد های مسکونی را تشکیل میدهند.

مطالب بیشتر: طراحی خانه ویلایی، خانه خرند در اصفهانمشخصات عمومی ساختمان خشت باف شهرک غرب

 • نام پروژه: ساختمان خشت باف
 • معماری: گروه معماری ایماژ
 • موقعیت: ایران، تهران، شهرک غرب
 • معماران اصلی: نوید تولایی، آرمین شایانپور، محمدمهدی شرافت پیما
 • مساحت: ۹۱۲مترمربع
 • مدیر اجرایی: الیاس دمیرچی
 • تیم اجرایی: امیرحسین خواص صفت
 • ناظر: ED.GROUP
 • مهندس مکانیک: علی شهبازی
 • مهندس برق: محمد براتی
 • عکاس: محمدحسین حمزه لویی، محمد مهدی شرافت پیما

مطالب بیشتر: طرح بازسازی خانه، خانه ای برای کودکی پریا در شیرازموقعیت سایت ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت بافت

ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف در شهر تهران و فاز پنج منطقه شهرک غرب واقع شده است.

مطالب بیشتر: طراحی خانه ویلایی مدرن، خانه ارس در لواسان
چالش اصلی طراحی ساختمان مسکونی خشت باف

چالش اصلي طراحی ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف، ايجاد فضايي براي زندگي در دو خانه با تركيب بندي فضايي ايراني، براي دو برادر كه داراي زندگي مدرني هستند در ساختماني از پيش ساخته شده با كالبدي غريبه و نامانوس با خواسته هاي كارفرما بود.

مطالب بیشتر: بازسازی خانه در مشهد، “هفته پنجم، یک بازسازی”روند طراحی معماری ساختمان مسکونی ۴ طبقه

در مرحله اول با تفكيك دو بخش اندروني و بيروني در ساختمان خشت باف با اختصاص دادن فضاهاي مناسب فعاليت دو خانواده در باغ بام، حياط پشتي و استخر و سالن بدنسازي، تفكيكي بين دوبخش اندروني و بيروني در ساختمان اتفاق افتاد.

مطالب بیشتر: عکس خانه مدرن چوبی، خانه دوستدار در لاهیجاندر ادامه با اين رويكرد تلاش شد تفكيك هاي فضايي در داخل هر واحد ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف براي ايجاد سلسله مراتب و حفظ محرميت با اضافه كردن عناصر كالبدي همچون ديوار و پانل هاي متحرك و ثابت اعمال شود. در اين زمينه پانل هاي پيمون بندي شده متحرك در داخل واحد كه موجب تفكيك فضاي سالن پذيرايي و نشيمن مي شوند به واحد ها اضافه شد، اين پانل ها به دليل انعطاف پذير بودن امكان ايجاد انعطاف در محيط زندگي خصوصي و جمعي(مهماني ها) را مي دهند كه در اتاق هاي داراي بازشو هاي سه دري و پنج دري قديمي به يكديگر شاهد آن بوده ايم.

مطالب بیشتر: نمای سنگی ساختمان مسکونی، خانه ۸ طبقه آوینی در قم
طراحی نما ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف شهرک غرب

همجواري ساختمان خشت باف با همسايه ها از يك طرف و پارك محلي از سوي ديگر، تصميم گيري در انتخاب ميزان و نوع گشودگي هاي نما را دشوار ساخته بود.
ذات زندگي شهري و آپارتماني امروزي در تناقض با زندگي درونگرا در خانه هاي قديمي ايراني است. از اين رو پنل هايي منحني به نماي ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف اضافه شد كه با الگويي پارامتريك داراي بازشو هايي هستند كه باعث محدوديت ديد از خيابان به داخل اتاق ها و همزمان تقويت ديد فضا هاي داخلي به فضاي سبز واقع در ضلع غربي حجم مي شوند.

مطالب بیشتر: نمای ترکیبی سنگ و چوب، در ساختمان سالاریه قم
این كنترل ديد باعث القاي حس امنيت و افزايش حس آرامش و خلوت در فضاهای ساختمان خشت باف مي شود. اين حفظ محرميت علاوه بر پايه هاي بنيادين در عقايد و رسومات ما، بر پايه اصول شرايط اقليمي نيز استوار شده است. ايجاد پوسته مشبك در طراحی نما ساختمان مسکونی ۴ طبقه باعث مي شود تا در زمستان گرماي مورد نياز تامين شود اما در تابستان نور افتاب آزار دهنده نتواند وارد اتاق شود. علاوه بر ايجاد محرميت، فيلتر آلودگي بصري شهر نيز هدفي بوده كه به وسيله پانل هاي آجري مشبك كنترل شده است. كادربندي ديد افراد از داخل به بيرون ساختمان خشت باف و همچنين سياليت قاب هاي نما مدرن و پترن گسترش يافته پارامتريك باعث شده تا تجربه يك نماي زنده به بيننده اعطا شود.

مطالب بیشتر: ساختمان مسکونی ۵ طبقه، خانه ناز در زرگنده تهران
استفاده از عناصر سنتی در معماری مدرن ساختمان خشت باف

علاوه بر مسائل مربوط به طراحي مردم وار، نياز به راه اندازي سريع كارگاه و مسائل اقتصادي كارفرما و مجري، باعث شد تا جاي ممكن پانل ها و عناصر معماري اضافه شده به ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف به صورت پيمون بندي شده طراحي شوند. اين امر موجب شد عناصر توليد كننده فضاهاي ايراني در ساختمان خشت باف كه به صورت ملحقات بر كالبد پيشين بنا بودند، با سرعت بالا تكميل شده و ساختمان قابل بهره برداري شود.

برای دیدن تصاویر و سایر نقشه های ساختمان مسکونی ۴ طبقه خشت باف، از پروفایل “گروه معماری ایماژ” دیدن کنید!

 برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید.

مطالب پیشنهادی:

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

بازی با کودک در خانه، ایام عید در خانه چه کار کنیم؟

داشتن ایده برای بازی با کودک در خانه این روزها واقعا یک دغدغه است. ایام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *