خانه / دسته‌بندی نشده / طراحی داخلی داروخانه، بهترین داروخانه‌های جهان به مناسبت روز داروساز

طراحی داخلی داروخانه، بهترین داروخانه‌های جهان به مناسبت روز داروساز

پزشکی و سلامت: روز داروساز در ایران برابر با ۵ شهریور و مصادف با زادروز محمد زکریای رازی است. چیدانه به مناسبت این روز تصمیم گرفنه تا چندتا از بهترین داروخانه‌های جهان را معرفی کند.
محیط‌‌های پزشکی مانند بیمارستان، مطب و داروخانه‌ها برای انسانها بار روانی دارد و ناخوداگاه بیماران از این فضاها می‌ترسند؛ لذا معماران و معماران داخلی باید فضا را طوری طراحی کنند که از بار منفی و استرس بیمار بکاهند. پس طراحی داروخانه و فضاهای بیمارستانی علاوه بر زیبایی باید با مطالعه روانشناسی همراه باشد.

مطلب پیشنهادی:طراحی داخلی کلینیک، زیباترین کلینیک های جهان به مناسبت روز پزشک

این شما و این پنج تا از بهترین داروخانه‌های جهان:

داروخانه کانده لومیارس (Conde Lumiares) در اسپانیا:

این داروخانه تصورات شما را از یک داروخانه‌ی قدیمی که صرفا تشکیل شده از: یک پلان مستطیل شکل، یک سقف، و در و ویترین معمولی برهم میزند. سقف کوتاه و روشنایی کم از ایرادهای داروخانه‌های قدیمی بود.


جزء به جزء این داروخانه به بهترین شکل طراحی شده و طراحی داخلیش چالش‌ جدیدی راه انداخته است.


مطلب پیشنهادی:طراحی هوشمند کلینیک فوق‌تخصصی قلب و عروق در قزوین!

سقف این داروخانه از ارتفاع استاندارد آن که معمولا ۲متر است به ۵متر تغییر کرده؛ این تغییر ارتفاع دو دلیل دارد: ۱٫وجود المانهایی بر روی سقف که استوانه‌هایی(به نام گوندولا) مانند میله به پایین کشیده می‌شوند و طولشان بین ۲،۳ و ۴ متغییر است.۲٫ راحتی کارمندان و مشتریان


طبقه‌ی دوم شامل آزمایشگاه، انبار و فضای آمورشی است.
استودیو MOBILE M برای طراحی لوگو از ۹ دایره که در یک نماد متقاطع همگرا می‌شوند الهام گرفته است.


مطلب پیشنهادی:دکوراسیون داروخانه، ۲۰ طراحی داخلی شگفت انگیز در دنیا

طراحی و دکوراسیون  داخلی داروخانه Conde Lumiares   الهام بخش فضایی پویا، ارتباطی و مینیمالیستی بوده. رنگ غالب فضا سفید است به همین دلیل برای ایجاد تضاد و کنتراست از مبلمان خاکستری و سرخابی استفاده شده است. 
شعار معماران استودیو  MOBILE M  : همیشه در جستجوی هماهنگی کامل بین گرافیک و مفهوم معماری باشید.

داروخانه دارونما (Placebo pharmacy):

استودیوی یونانی KLab Architecture با پیچیدن یک نما گرد که با حروف بریل بر روی ساختمان هشت ضلعی موجود سوراخ شده، این داروخانه را در آتن ایجاد کرد و گیاهان فضای بین آن را اشغال کردند.

مطلب پیشنهادی:طراحی داخلی مطب دندان پزشکی لوندر، تحقق رویای یک معمار


دو سطح از داروخانه دارونما با یک سطح شیب دار طولی که در یک طرف طرح دایره ای پیچیده می شود، پیوند خورده است.


طبقه‌ی همکف محل استقرار فروشندگان و شیمیدانان است.البته فضایی هم برای ویزیت بیماران هم وجود دارد.


حتی قفسه این داروخانه شکل عادی ندارند و از طراحی خاصی بهره مند است. به اینصورت که قفسه‌های نمایشگر مغازه در طبقه پایین از یک صندوق مرکزی به بیرون تابش می کنند.


روند طراحی این داروخانه فوق محلی (۶۰۰ متر مربع) بزرگ ما را وادار به تغییر دیدگاه خود کرده گویی با یک ساختمان مجازی روبرو شده‌ایم.
پانل های این نما با استفاده از بریل سوراخ می شوند، که هم به استفاده از سیستم روی بسته بندی دارویی اشاره دارد و هم اجازه می دهد تا با استفاده از نور بتواند راهی برای داخل خود پیدا کند.


داروخانه در دو طبقه تنظیم شده است، که طبقه همکف فضای اصلی فروشگاه با طبقه فوقانی متشکل از فضای اداری جانبی است که به عنوان یک عمل جراحی موقت برای مراجعه به متخصصان بهداشت استفاده می شود.

داروخانه کاپاروس و رینا ( Caparrós and Reina ):

داستان این پروژه بدون کودکان قابل درک نیست. هر روز فرزندان ساکنان سانتا ماریا دل آگولا در راه رفتن به مدرسه از جلوی داروخانه Caparrós و Reina عبور می کنند. فریادهای بی وقفه ، بازی ها و آهنگهای آنها از اینجا قابل شنیدن است.بخشی از ساختمان بازسازی شد، بعضی از دیوارها و نماها جدا شد و یک جلد جدید و سفید رنگ به وجود آمد که پر از نور است. کل ۶۰۰ متر مربع به سه طبقه تقسیم شده است. طبقه همکف، تنها مورد استفاده عمومی و ۲۲۰ متر مربع به طور کامل به مشتریان اختصاص داده است.میله ها و اختلال سازمان یافته آنها کل طراحی داخلی و گرافیکی را راهنمایی می کند. چراغ سقفی تازه، فلورسنت، چراغهای ضد نور، صفحه مشبک / نرده روی نما، آرم و کلیه ارتباطات تصویری، چوبهای چینی را به یاد می آورند که اجازه دارند بدون پیش آزمایشی سقوط کنند. 

طراحی این داروخانه‌ها هرکدام بر مبنا و فلسفه‌ی خاص خود است و هدفی پشت طراحیشان وجود دارد.

هدف ما از معرفی این داروخانه‌ها و مطب‌ها ایده دادن به معماران خوش ذوق است که نسبت به شرایط و امکانات کشور بتوانند بهترین مراکز سلامتی را طراحی و اجرا کنند.

 

در ادامه بخوانید:

شش هایی برای تنفس شهر

۱۰ بهمن ۱۳۹۴ طراحی دندان پزشکی خاص و مقرون به صرفه در زعفرانیه

۷ بیمارستان کودکان که شبیه سرزمین عجایب است

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکور خانه ایرانی، طراحی منزل خانواده چهار نفره در همدان!

زمانی که فردی بخواهد از دانش علمی و تجربی خود برای دکوراسیون منزل استفاده کند، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *