خانه / دسته‌بندی نشده / عکس گچبری مدرن، کند و کاوهای هنرمندانه بر سقف و دیوار

عکس گچبری مدرن، کند و کاوهای هنرمندانه بر سقف و دیوار

یکی از تزینات طراحی داخلی که از دهه ۴۰ در کشور ما مد شده و در طراحی داخلی ساختمان خیلی به کار گرفته شده است؛ هنر گچ‌بری است. شاید بعضی از شما تصور کنید دیگر طرح‌های ‌گچبری به خانه‌های امروزی نمی‌خورد اما سخت در اشتباهید؛ زیرا شرکت‌های طراحی داخلی مشهوری در کشور هستند که برای مشتریان خود جدیدترین مدل‌های گچبری را پیاده‌سازی می‌کنند و همین می‌شود که وقتی به یک دفتر کار یا خانه باشکوه می‌روید؛ دهان‌تان از تعجب باز می‌ماند و باخودتان فکر می‌کنید این فضا چطور این‌قدر مجلل شده است؛ اگر نگاهی به سقف یا دیوارهای اطراف‌تان بیاندازید؛ متوجه می‌شوید گچبری‌های مدرن این زیبایی وصف‌ناپدیر را به فضا بخشیده است. در ادامه عکس گچبری‌های مدرن و جدید را می‌بینید و با تمام نکات مهم انتخاب مدل گچبری آشنا می‌شوید.

گچبری مدرن با کلاسیک چه فرقی دارد؟

اصلا می‌‌دانید گچبری چیست؟ از قدیم هنر چسباندن گچ روی دیوار یا سقف و شکل‌های هنری بخشیدن به آن را گچ‌بری می‌گفتند. گچبری مدرن یا گچبری کلاسیک، هرچه باشند از قدیم در ایران بسیار طرفدار داشته‌اند و از شاخه‌های مهم معماری ایرانی هستند. در مدل گچبری مدرن طرح‌ها خیلی ساده‌تر از گچ‌بری کلاسیک هستند. در گچبری مدرن عموما از بک رنگ و طرح به صورت تکرار‌شونده، روی سقف و دیوار گچ ‌کاری می‌شود.

گچبری مدرن چیست؟

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌‌تر گچ‌بری مدرن را بررسی کنیم، باید به طرح‌های ساده و هوشمندانه حاشیه دیوارها، ورودی‌ها، سقف و قرنیزهای داخل ساختمان بنگریم. در عکس گچبری مدرن که مشاهده می‌کنید؛ خبری از آن طرح‌های تکرار شونده، ریز و شلوغ نیست و سادگی حرف اول را می‌زند.


عکس گچبری مدرن دیوار 

برای  گچبری مدرن دیوار لازم نیست همه‌چیز کاملا خط‌ کشی شده باشد. می‌توانید طرح‌هایی با انحناهای ساده اما به صورت موازی و تکرار شونده، برای دیوارهای منزل یا محل‌ کار انتخاب کنید و به جای خرید مبل‌های خیلی سلطنتی از مبل‌های مدرن با رنگ‌های سرد در دکوراسیون داخلی به کار برید. 

گچ‌بری سقف پذیرایی مدرن 

امروزه گچبری مدرن سقف پذیرایی را به صورت شکل‌های هندسی ساده که در هم منظم گره خورده‌اند می‌بینیم و آن طرح‌هایی که در مرکز سقف پر از گل و پرنده بودند، از سقف خانه‌های مدرن جمع شده‌اند. مثلا در تصویر زیر رنگ معرف مدرنیته،، خاکستری و منحنی‌های گرد گچبری مدرن، نمایی بسیار شیک و امروزی به سقف بخشیده است.

گچبری سقف مدرن، کمی شلوغ‌تر

گچبری سقف پذیرایی این خانه تمام سطح سقف را پر کرده اما همان‌طور که مشاهده می‌کنید، نما مدرن است:

  1.  طراح داخلی از رنگی مدرن یعنی خاکستری استفاده کرده؛
  2. طرح‌‌ها یکسان و تکرارشونده است.
  3. کمی ظرافت در هر گوشه طرح اصلی کار شده است
  4. برای حفظ سادگی مدرنیته، لوسترها ساده و بی‌شاخه‌اند.

عکس گچبری مدرن در آپارتمان مدرن

اگر یک آپارتمان مدرن دارید و وسایل‌تان را با دقت انتخاب کرده‌اید تا با این نمای داخلی امروزی، شکوه بیشتری ببخشید؛ اما در پایان کار متوجه شده‌اید که آن زیبایی و جلال هتل‌های مدرن در منزل‌تان به چشم نمی‌آید؛ می‌‌توانید با گچبری‌های مدرن و ساده در حاشیه دیوارها و مرکز سقف، یک پراتمان مدرن و باشکوه برای خودتان طراحی کنید.

می‌توانید طرح‌های مشهور گچبری را به سلیقه خودتان از نمونه پروژه‌های دکوراسیون غرب تهران انتخاب کنید. مثلا مشتری‌های مختلف این شرکت به سلیقه‌شان تصمیم گرفته‌اند؛ طرح گچبری سقف‌شان تا چه حد ریزه‌کاری داشته باشد.

راهرو در عکس گچبری مدرن 

همیشه با خودم فکر می‌کردم چرا راهروی خانه‌های بیشتر ما از دو صفحه موازی سفید تشکیل شده که هیچ تزئینی ندارد؟ خیلی از ما اگر بخوایم تننوع بدهیم از کاغذ دیواری یا تابلوهای مختلف استفاده می‌کنیم‌. حالا به نظر من بهتر است نگاهی به راهروهای تصاویر زیر بیاندازید و ببینید گچبری مدرن یک راهروی ساده را چطور تبدیل به راهروی قصرهای باشکوه می‌کند.

اگر نمای ساده سفید راهرو را حتی با گچبری مدرن نمی‌پسندید، می‌توانید رنگ خنثی‌ای مانند طوسی را که با تم مدرن طراحی داخلی هماهنگ است، انتخاب کنید و برای گرم‌ شدن ظاهر راهرو، و انرژی بخشیدن به کسانی که در این راهرو قدم می‌گذارند کمی در مرکز قاب‌های گچبری مدرن، نورپردازی کنید. مطمئن باشید همان‌قدر که بوی عود و شمع حال‌تان را خوب می‌کند؛ انعکاس نور در یک راهروی باریک هم انرژی مثبت به شما می‌دهد.

گچبری مدرن روی دیوار بهتر از کلاسیک است؟

پاسخ این پرسش کاملا سلیقه‌ای است و باید متخصص طراحی داخلی، به  خانه یا محل کار شما بیاید و برای این‌که گچبری مدرن باشد یا کلاسیک تصمیم‌ بگیرد. مثلا شاید شما بودجه نداشته باشید که برای گچبری مدرن دیوار پذیرایی، بروید یک دست مبل جدید بخرید، در این صورت معمار برای شما نمونه‌هایی را پیشنهاد می‌کند که به مبلمان کلاسیک‌تان بخورد اما فضا را شبیه قصر لوئی شانزدهم نکند. مثلا دکوراسیون غرب تهران تهران را ببینید که تلفیقی از مدرن و کلاسیک هستند.

گچبری مدرن با اثاثیه کلاسیک

برای این‌که  یک تلفیق هنرمندانه از دکوراسیون داخلی کلاسیک و گچبری مدرن داشته باشید، به تصاویر زیر توجه کنید؛ طرح مبل‌ها با هنرمندی به صورت کلاسیک شکل داده شده اس اما تمامی اشکال قاب طور گچبری مردن دیوار و سقف، یک ظاهر متعادل به این پذیرایی زیبا بخشیده است. 

 

تفاوت جزییات گچبری مدرن را در این دو تصویر خوب ببینیدو اگر بخواهید طرح‌های خیلی برجسته و شلوغ را کار کنید و نمای تلفیقی مدرن و کلاسیک منزل‌تان حفظ شود؛ باید در مرکز سقف طرح‌های برجسته را به کار ببرید و این طرح مساحت کمی از دور لوستر را اشغال کند. اما اگر طرح‌های  گسترده‌تر می‌‌پسندید؛ بهتر است، طرح مسطح و با ریزه‌کاری‌های ساده هندسی باشد و در گوشه‌های سقف کار شود.

گچبری کلاسیک با اثاثیه مدرن

خوب اگر از ظاهر خیلی مدرن خانه‌تان خسته شده‌اید می‌توانید با همر گچ‌کاری کلاسیک نمای خانه‌تان را کمی باشکوه‌تر جلوه دهید. اگر گچ‌بری‌ مدرن را برای همچین خانه‌ای را برگزینید؛ ممکن است بعدا یکنواختی نمای خانه حال‌تان را خراب کنید. در ادامه ترکیب گچبری مدرن و اثاثیه مدرن را هم مشاهده می‌کنید؛ پس این مطلب گچبری را تا انتها بخوانید.

مثلا در تصویر بالا برای هماهنگی بین شکوه سقف یک رنگ گرم برای مبل انتخاب شده است اما اگر می‌خواهید فضا خیلی بیشتر مدرن باشد تا کلاسیک، مبل را به رنگ سفید که معرف مدرنیته است برگزینید.

طراح داخلی در این  سالن پذیرایی، پس‌زمینه‌ای کلاسیک برای سقف انتخاب کرده و گچبری‌های کلاسیک را ته ذهن نبینندده جا انداخته است و به این ترتیب با زیرسازی برای ذهن، مبل‌های مدرن زیبا و لوستر بالن شکل را به طور برجسته به بیننده نشان می‌دهد.

در این تصویر تم مدرن بر فضا چیره شده است. زیرا اگرچه طرح گچبری کاملا کلاسیک کار شده اما رنگ دیوار و گچبری کلاسیک طوسی است و از اثاثیه طوسی پررنگ‌تر برای سالن پذیرایی استفاده شده است.

گچبری کلاسیک مرکزی

طرح گچبری کلاسیک از مرکز به صورت دوار پر می‌شود و در محیط این دایره، نقش‌ها و شاخ‌ و برگ‌های پر جزییات تا هر جا که صاحب پروژه دستور داده باشد، کشیده می‌شود.


گچبری کلاسیک گسترده

در این مدل گچبری کلاسیک، طرح‌های پرجزیات دورتادور سقف تکرار می‌شود یا در کل سطح دیوار پخش به صورت اشکال در هم متقاطع، پخش می‌شود.

گچبری کلاسیک، مهمانی رنگ‌ها

در بیشتر تالارها و سالن‌های باشکوه مدل گچبری کلاسیک انتخاب می‌شود و برای بخشیدن شکوه هنرمندانه به فضا، تمام اجزای گچبری رنگ می‌شود. طراح بسته به سلیقه‌ای از رنگ‌ها تند یا ملایم استفاده می‌کند.


 

کاربرد مدل‌های گچبری در فضاهای خانه 

بعد از این‌که با جزییات دو سبک گچبری مدرن و کلاسیک آشنا شدید؛ باید کاربرد این دو نوع هنر زیبا را در جلال و زیبایی بخشیدن به طراحی داخلی خانه بررسی کنیم و ببنیم ترکیب نقش‌ها و رنگ‌های گچ‌بری در کنار وسایل خانه چطور یک دکوراسیون داخلی معرکه تشکیل می‌دهد.

گچبری مدرن و کلاسیک، ابهت سالن‌های بزرگ

برای این‌که متراژ فضاهای بزرگ خانه را بتوانید به خوبی پر کنید؛ می‌توانید علاوه بر سقف و دیوارها در جاهای دیگری از فضای سالن پذیرایی، گچبری به کار ببرید:

گچبری بالای شومینه

در مدل‌های زیر طراح داخلی سعی کرده گچبری کلاسیک اتاق نشیمن را در ناحیه شومینه متمرکز کند تا فضایی گرم و کلاسیک با رقص آتش و انعکاس نور روی طرح شلوغ اطراف شومینه، ایجاد شود.

 

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ترکیب رنگ صورتی، خانه صد متری مهیا و علی در کرج!

انتخاب ترکیب رنگی مناسب برای خانه اهمیت بسیاری دارد چرا که این انتخاب می تواند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *