خانه / دسته‌بندی نشده / فلاورباکس، کدام مناسب خانه شماست؟

فلاورباکس، کدام مناسب خانه شماست؟

مساحت کمِ خانه‌ها و تراکم بالای ساختمان‌ها در شهرهای امروزی باعث دوری مردم از طبیعت و فضای سبز شده است، یکی از راه‌حل‌های ورود سبزینگی و گیاهان به داخل ساختمان‌ها فلاورباکس‌ها هستند. فلاورباکس را در مفهوم عامه خود به نام‌های مختلفی از جمله: گلدان، گلجای، پلنتر باکس، جعبه کاشت و تری‌باکس و… به کار ‌می‌برند که ممکن است تفاوتهای کمی در ابعاد و اندازه و کاربردشان داشته باشند.


 فلاورباکس‌ها که گلجای هم نامیده می‌شوند، بستری را برای کاشت گیاهان مختلف؛ درختان، درختچه‌ها، گل‌های فصلی و حتی گیاهان خوراکی مانند سبزیجات، در جایی که باغچه وجود ندارد فراهم می‌کنند. گلجای‌ها اندازه‌ها و عمق‌های مختلفی برای کاشت گیاهان با ویژگی‌های مختلف دارند. در این مطلب: به معرفی انواع فلاورباکس و کاربرد آنها، مزایا و معایب فلاورباکس‌ها، و نکته‌هایی برای استفاده از آنها پرداخته‌ایم با چیدانه همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: فلاورباکس چوبی، باغچه کوچک منزل شما!فضاهای استفاده از فلاورباکس

فلاورباکس‌ها را می‌توان با توجه به نوع و اندازه و فضای مورد نظر انتخاب و به کار برد. گلجای‌ها (فلاورباکس) در مقیاس‌های مختلفی؛ از فضاهای مسکونی گرفته تا فضاهای شهری استفاده می‌شوند. فلاورباکس‌ها در محوطه‌سازی، بام سبز، دکوراسیون داخلی، حیاط و تراسِ فضاهای مختلف مسکونی، تجاری، اداری، رستوران‌ها و… به کار می‌روند. فلاورباکس‌ها برای شکل دادن به پیاده‌روها و ممانعت از رفت‌وآمد نیز استفاده می‌شوند.

 

انواع فلاورباکس

فلاورباکس‌ها بر اساس نوع کاربری و فضای نصب آنها و همچنین جنس‌شان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

 • فلاورباکس‌ها در جنس‌های مختلف: فلزی، پلاستیکی، چوبی، سفالی، سنگی، بتنی، چوب پلاست، ترمووود و فلزی- چوبی و… ساخته می‌شوند.
 • فلاورباکس‌ها بر اساس نوع فضای نصب به انواع: زمینی، دیواری، پله‌ای، معلق و.. تقسیم می‌شوند.
 • گلجای‌ها ممکن است به صورت موقت و یا دراز مدت و دائمی در فضایی گذاشته شوند که باید از جنس و اندازه‌ی مناسب آنها استفاده شود. گلجای‌هایی که به صورت دائمی قرار می‌گیرند معمولا بزرگ هستند و برای جابه‌جایی نیاز به لیفت‌تراک دارند.با توجه به نوع و جنس، تمام یا قسمتی از آن‌ها را می‌توان در زمین فرو کرد. فلاورباکس‌هایی که برای کوتاه مدت در نظر گرفته می‌شوند می‌بایست به آسانی قابل حمل‌ونقل باشند.

با توجه به تنوع فراوان گلجای‌ها به راحتی می‌توان در فضاهای مختلف از آنها استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: انواع فلاورباکس، تزیین حیاط‌های بدون باغچه!
فلاورباکس‌های زمینی:

این نوع فلاورباکس‌ها بر روی زمین قرار می‌گیرند و در محوطه‌سازی، بام سبز، حیاط و فضای داخلی استفاده می‌شوند و می‌توان آنها را جابه‌جا کرد. در این نوع فلاورباکس‌ها از انواع گیاهان علفی تا درختچه و درخت می‌توان کاشت. به فلاورباکس‌هایی که در آنها درختچه و درخت کاشته شود تری باکس گفته می‌شود که برای رشد بهتر درخت عمق و اندازه‌ی بیشتری دارند. به دلیل اینکه این نوع فلاورباکس‌ها روی زمین قرار می‌گیرند از نظر وزنی محدودیتی ندارند و می‌توانند هر یک از اشکال و جنس‌های مختلف فلاورباکس‌ها را داشته باشند.فلاورباکس‌های آویزی :

این نوع فلاورباکس‌ها در قسمت زیرین خود حالتی شبیه ریل و یا قلاب مانند دارند که می‌توان آنها را روی نرده نصب کرد و تداعی کننده گلدان‌های سفالی است که در گذشته و در خانه‌های قدیمی بر روی نرده‌های بالکن‌ها و تراس قرار داشتند. در این گلجای‌ها گیاهان علفی و یا گل‌های دائمی و فصلی می‌کارند. بهتر است این نوع فلاورباکس‌ها سبک باشند در نتیجه جنس این گلجای‌ها اغلب فلزی، چوبی و یا پلاستیکی است.فلاورباکس‌های کنار پنجره:

گلجای‌هایی که در کنار پنجره قرار دارند در واقع نوعی از فلاورباکس‌های آویزی هستند. در این نوع فلاورباکس‌ها گیاهان علفی و گل‌های دائمی و یا فصلی کاشته می‌شود و باعث ایجاد جذابیت در نمای ساختمان می‌شوند. برای این کاربرد از فلاورباکس‌های پلاستیکی، فلزی ، پی وی‌سی و انواع فلاورباکس‌های سبک استفاده می‌شود.


گلجای‌ دیواری:

این نوع گلجای‌ها بر روی دیوار نصب می‌شوند و دارای ابعاد مختلفی هستند. از طراحی محوطه‌های بیرونی و برای دیوارها تا طراحی دکوراسیون فضاهای داخلی می‌توان از آنها استفاده کرد. انواعی از این فلاورباکس‌ها برای ایجاد دیوار سبز استفاده می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: انواع گلدان دیواری، دلباخته این دو مدل سفالی و چوبی می‌شوید!

 

مزایا و معایب فلاورباکس


مزایای فلاورباکس:

 • فلاورباکس‌ها امکان جابه‌جایی دارند، می‌توان با تغییر دکوراسیون، محل قرارگیری آنها را تغییر داد.
 • فلاورباکس‌ها را می‌توان به عنوان مانع یا حصارهایی جهت جلوگیری از دید و لطافت بخشیدن به دیوارهای بزرگ به کار برد.
 • با استفاده از فلاورباکس امکان کاشت درخت و درختچه‌ها در فضاهایی که بستر کاشت وجود ندارد ایجاد می‌شود.
 • تنوع بالا در جنس و شکل و ابعاد فلاورباکس انتخاب آن را برای هر سلیقه‌ای راحت می‌کند.
 • استفاده از چندین فلاورباکس در کنار هم، باغچه‌ای را در فضای شما ایجاد می‌کند که علاوه بر زیبایی محیط، باعث تلطیف و شادابی فضا می‌شود.
 • اغلب فلاورباکس‌ها از جنس‌های مقاومی ساخته شده‌اند و سال‌ها دوام می‌آورند.
 • امکان تنظیم بهتر مواد مغذی، آب و خاک برای گیاه وجود دارد.

مطلب پیشنهادی: ترمووود، از پارتیشن تا فلاورباکس چوبی!


معایب فلاورباکس:

 • برخی از فلاورباکس‌ها اندازه‌ی بزرگی دارند که جابه‌جایی آنها را سخت‌تر می‌کند، در نتیجه باید در انتخاب اندازه‌ی فلاورباکس برای فضای مورد نظر دقت کنید.
 • یکی از معایب فلاورباکس‌های چوبی این است که پس از دو یا سه سال علائم پوسیدگی را در خود نشان می‌دهند. در نتیجه در انتخاب این نوع گلجای باید به اقلیم و محل قرارگیری آن دقت کرد.نکته‌های مهم در استفاده از فلاورباکس

 • از قرار دادنِ فلاورباکس‌های ناهماهنگ با محیط خود باید امتناع کرد.
 • استفاده از فلاورباکس‌ها به صورت چندتایی تاثیر بیشتری داشته و قرار گرفتن آنها در کنار هم می‌تواند محیط دنجی را برای نشستن ایجاد کند.
 • جهت به حداقل رساندن خطر خشک شدن خاک، گلدان‌های بزرگ مطلوب‌تر هستند. همچنین گلدان‌های بزرگ می‌توانند تعداد و انواع بیشتری از گل و گیاه را در خود جای دهند.
 • اندازه و جنس گلجای (فلاورباکس) برای کاشت درخت یا درختچه باید با توجه به میزان ریشه‌دهی درخت انتخاب شود، چرا که ممکن است ریشه‌ی درخت باعث صدمه به بدنه‌ی فلاورباکس شده و همچنین رشد آن دچار مشکل می‌شود.
 • یکی از موارد بسیار مهم در استفاده از فلاورباکس‌ها، داشتن زهکش در آنهاست. جهت زهکشی مناسب می‌بایست در سطح تحتانی گلدان سوراخی به وجود آورد و از بستری سنگریزه‌ای با پوشش فلزی استفاده نمود.
 • زمانی که می‌خواهید محل قرارگیری فلاورباکس را تعیین کنید این نکته را مدنظر قرار دهید که جایی که انتخاب می‌کنید حداقل ۵ ساعت در روز نور خورشید دریافت کند. البته بستگی زیادی به نوع گیاه کاشت شده در آن دارد.
 • برای کاشت گیاه خاک مناسب با آن را استفاده کنید و نیازهای دیگر گیاه را هم مدنظر قرار دهید.
 • به خاطر بسپارید که در فلاورباکس خاک گلدان زودتر خشک می‌شود در نتیجه ممکن است نیاز باشد آبیاری با فواصل کمتری انجام شود.


قیمت فلاورباکس:

عوامل مختلفی مانند: جنس فلاورباکس، اندازه، نوع نصب فلاورباکس و بر روی قیمت فلاورباکس‌ها موثر است. قبل از انتخاب و خرید فلاورباکس با کسب و کارهای چیدانه در رابطه با فلاورباکس در ارتباط باشید و قیمت انواع مختلف آن را از آنها بپرسید تا بتوانید با توجه به بودجه و سلیقه و شرایط فضای خود انتخاب درستی داشته باشید.

 

مطالب پیشنهادی:

به طراحی دکوراسیون بالکن، پاسیو و حیات خلوتتان فکر کرده‌اید؟

انواع گلدون، بیا ببینیم کدوم به دکوراسیون تو میاد؟

۷ ایده تزیین محوطه بیرونی با زیبایی‌های پاییز!

طراحی تراس و بالکن، ۷ قدم تا زیباترین عصرانه های بهاری!

دکوراسیون ورودی منزل، ۴ شیوه خوش آمد گویی پاییز!

 

اگر شما هم تصمیم به نصب فلاورباکس دارید چیدانه در انتخاب و نصب فلاورباکس همراه شماست با اهالی فن چیدانه در ارتباط باشید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دیزاین آشپزخانه مدرن، ۱۰ دکوراسیون شیک و زیبا از برترین خانه های چیدانه!

انتخاب سبک مناسب برای فضای آشپزخانه از آن جهت اهمیت دارد که می تواند بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *