خانه / دسته‌بندی نشده / مراحل ساخت ساختمان چیست؟ | چیدانه

مراحل ساخت ساختمان چیست؟ | چیدانه

در این مطلب به معرفی مهم ترین مراحل ساخت و طراحی یک ساختمان پرداخته ایم. در اینجا با تعدادی مراحل پی در پی آشنا می شوید که با دنبال کردن آن ها می توانید پروژه ساخت مسکن خود را به طور بهینه تری برنامه ریزی کنید. هدف، فراهم کردن درکی بهتر از مسئله ساخت ساختمان، به شیوه ای ساده است.

ساختمان سازی

مراحل ساخت خانه

مکان یابی

انتخاب محل زمین برای ساخت خانه ی رویاییتان اهمیت بسیاری دارد. زمین را با توجه به نوع انتخابتان مشخص کنید. همیشه از مشاوره و نظر یک معمار آگاه و با تجربه درباره قوانین ساخت برای تایید و چک کردن نقطه ای که در نظر دارید، استفاده کنید. معمار باید قادر باشد شما را با توجه به اصول، شرایط خاک و آخرین قوانین مربوط به قطعه زمین مورد نظرتان، شما را راهنمایی کند.

  • از دفتر مقامات محلی مثل دهیاری یا شهرداری تحقیق کنید که در زمین مورد نظرتان، ایرادی برای ساخت خانه در آن نقطه خاص وجود نداشته باشد. همچنین، اطمینان یابید که که زمین مورد نظرتان مشکل قانونی ندارد.

برنامه ریزی برای روند طراحی

 قبل از پیدا کردن و ملاقات با یک معمار، لیستی از نیازهایتان در خانه جدید تهیه کنید. این لیست باید تصورات کلی و اساسیتان از خانه مثل فضای زندگی، تعداد اتاق خواب های مورد نیاز، اتاق خواب مهمانان، هال، آشپزخانه، دستشویی و حمام ها، مکان مورد نظرتان برای پله ها، محل پارک ماشین، باغچه، محوطه سازی، استخر و … را در بر گیرد. همچنین باید به نیازهای خانواده تان نیز توجه کنید و پیشنهادات و سلیقه آن ها را جویا شوید. از نظرات دوستانتان بهره مند شوید، با همسایه هایتان درباره خوبی ها و بدی های ملکشان و مواردی را که آنها قصد بهبودشان را دارند، صحبت کنید.

سرمایه گذاری و بودجه بندی

ساخت یک خانه چه مقدار هزینه برایتان در بر خواهد داشت؟ هزینه ساخت یک خانه نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است. شما باید اطلاعات دقیقی از میزان پول نقد در دسترس و مقدار وامی که میتوانید از بانک دریافت کنید داشته باشید. بدین ترتیب خواهید دانست که چه مقدار پول می توانید خرج کنید.

انتخاب معمار

قرار ملاقات با چند معمار بگذارید. درباره اهداف طرحتان صحبت کنید و در نهایت یک معمار انتخاب کنید. او شماتیکی برای چیدمان اتاق ها، پیدا کردن بهترین مکان مبلمان و استفاده از فضا ترسیم می کند و برای کاربرد بهتر فضا پیشنهاداتی ارائه خواهد داد. در ابتدا طرح ۲ بعدی ای ایجاد و در ادامه یک مدل ۳ بعدی ساخته می شود. شما می توانید با معمار و تیمش مشورت کنید تا مدل ۳ بعدی نهایی را مطابق با سلیقه شما توسعه دهد. یک معمار دارای مجوز میتواند برای اخذ تاییدیه طرح نهایی از شهرداری اقدام کند.

اخذ پروانه های ساخت

پروانه ساخت خانه تان توسط ارگان های محلی مثل دهیاری یا شهرداری صادر می شود که معمولا چند سال اعتبار دارد.

انتخاب پیمان کار ساختمانی

پیدا کردن یک پیمانکار خوب ساختمان کار سخت بعدی است. در حالت ایده آل شما باید پیمانکار ساخت، لوله کش و پیمانکار برق ساختمان را انتخاب کنید. با یافتن یک پیمانکار خوب، قابل اعتماد و مسئولیت پذیر می تواند میتوانید در وقت و هزینه تان صرفه جویی کنید. همیشه از روش کار آنها سوالاتی بپرسید و چک کنید که چقدر قابل اعتماد هستند. شما می توانید از چند تا از پروژه های قبلی آنها دیدن کنید و با مشتریان قبلی‌شان هم صحبت کنید. اگر فرد مورد نظرتان اعتبار، تخصص و خروجی کار باکیفیتی دارد، می توانید او را به عنوان پیمانکار خود در نظر بگیرید.

پیشبرد روند ساخت

ساخت یک ساختمان دارای مراحلیست که در ادامه به طور مختصر به شرح آن پرداخته ایم.

  • پاکسازی محل ساخت:

بسیار مهم است که قبل از شروع هر گونه ساخت و ساز، محل مورد نظر را از چمن، تخته سنگ و … پاک سازی کنید. در صورت وجود تپه، آن بخش اضافی زمین باید برداشته شده و در صورت وجود گودی، باید پر شود. تمام این اقدامات با هم پاکسازی محل ساخت نامیده می شود.

بعد از پاکسازی محوطه، ساختار خانه می تواند با توجه به طرح فنداسیون پیاده سازی شود. بر این اساس گود برداری را آغاز کنید و گودال ها را حفر کنید.

  • ساخت فنداسیون:

فنداسیون بخش پایینی یک ساختمان است و بار گرانشی ساختمان را به زمین منتقل می کند. فنداسیون با توجه به طرح هایی که توسط معمار تهیه شده پیاده سازی می شود. در این کار فاکتورهایی مانند اندازه، عمق، طول و پهنای پایه، نوع پایه در نظر گرفته می شوند.

  • اسکلت بندی و دیوارچینی:

اسکلت بندی موجب حفظ وزن ساختمان و محافظت از آن در برابر فشارها و تنش ها می گردد. اسکلت بندی شامل ستون ها و تیرچه ها شده و بایستی مطابق اصول پیاده سازی شوند، به گونه ای که وزن ساختمان به طور متعادل توزیع شود. پس از آن نیز مراحل اجرای سقف، دیوار چینی و عایق بندی انجام می شود.

طبق دستورات و توصیه ها، بهتر است که پله ها در جهت شمال-جنوب یا در پله های مارپیچ ساعتگرد در جهت غرب-شرق بالا برود. اما با توجه به محدودیت ها در طراحی ساختمان انجام این توصیه ها همیشه میسر نیست.

  • در و دیوار های مرزی:

دیوار های ترکیبی باید درست قبل شروع فعالیت های عمده ساخت و ساز، ساخته شوند. علت این امر آنست که از تجهیزات موجود در انبار ساختمان در برابر سرقت محافظت شود.

عایق کاری

در این مرحله نسبت به فعالیت هایی اقدام می گردد که موجب عایق بندی سقف در برابر خروج گرما و نفوذ باران می گردد.

عملیات روشنایی و برق کاری پس از اقدامات بالا شروع می شود.

عملیات طراحی داخلی می تواند بر اساس طراحی های تهیه شده توسط معمار اجرا شود.

سیمان کاری و گچ کاری

گچ کاری می تواند بعد از اتمام برق کاری و روشنایی اولیه آغاز شود. به طور کلی سیمان و گچ با ضخامت ۱۳mm یا گاهی ۲۰mm استفاده می شود. پس از تکمیل آجرکاری، گچ کاری انجام می شود.

گچ کاری و سیمان کاری با اهداف زیر انجام می شود:

  • برای محکم کردن ساختار ساختمان
  • حفاظت در برابر مشکلات آب و هوای
  • ایجاد ظاهر جذاب

لوله کشی اولیه

همین که گچ کاری دیوار دستشویی و حمام انجام شد، مشکلی برای شروع عملیات لوله کشی وجود ندارد.

رنگ آمیزی

زمانی که کار های لوله کشی و سیم کشی اولیه انجام شده، آغاز می شود.

کف سازی

کف سازی می تواند زمانی که کارهای سیم کشی اولیه و پوشش بتونه ی دیوار های داخلی انجام شد، آغاز شود. انواع بستر های متفاوتی بر اساس نوع استفاده، بودجه و سطح به پایان رسیدنی که به آن ها نیاز داریم، وجود دارد. کف سازی با کاشی سرامیک، کاشی سفالی، گرانیت، مرمر، چوب و اپوکسی، برخی از گزینه های شما برای کف سازی است.

دکوراسیون داخلی، کابینت ها و قفسه ها

دکوراسیون داخلی می تواند بعد از انجام سیم کشی اولیه و بتونه کاری دیوارهای داخلی، انجام شود. آشپزخانه، قفسه ها و کابینت کاری می توانند با استفاده از مواد مختلفی که در فروشگاه ها در دسترس است مثل چوب، ام دی اف (MDF)، پلی وود، ای سی پی (ACP)، فولاد ضد زنگ و … انجام شود.

  • عملیات پایانی لوله کشی می تواند بعد از اتمام کاشی کاری، انجام شود.
  • عملیات پایانی روشنایی و برق کشی تنها قبل از زدن آخرین لایه رنگ انجام می شود.

گواهی پایان کار

در این مرحله، شما می توانید این گواهی را از مسئولین مربوطه درخواست کنید. بعد از اتمام ساخت و ساز صاحب جواز باید برای اخذ گواهی پایان کار، در یک قالب تعیین شده همراه با طرح های ساختمان به مسئولین صدور گواهی نامه درخواست دهد. مقامات محلی اسناد را برای انطباق با قوانین ساخت و ساز بررسی می کنند و مالیات ساختمان را برای آن تعیین می کنند. همین که گواهی های لازم را دریافت کردید، می توانید برای انشعاب آب درخواست دهید.

یک اتصال موقت برق را می توانید هر زمان که یک مکان فعال دارید درخواست کنید. این اتصال بعدا با داشتن جواز و پروانه های لازم می تواند به یک اتصال دائمی تبدیل شود.

محوطه سازی

همین که سازنده شما خانه تان را کامل کرد، وقت ایجاد محوطه با استفاده از ایجاد سیستم آبیاری، آلاچیق، کاشتن درخت ها و همچنین ایجاد سیستم روشنایی بیرونی فرا می رسد.

تمیزکاری نهایی

همیشه مقداری پسماند در بیرون و درون خانه خواهد بود که باید پاکسازی شوند.

اسباب کشی به خانه

حال وقت اثاث کشی به منزل جدیدتان فرا رسیده است!

جمع بندی

در این مطلب به شرح مهمترین مراحل ساخت یک ساختمان پرداخته ایم. اگر به عنوان یک سازنده یا پیمانکار در صنعت ساختمان فعال هستید، دسترسی به بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت می تواند کمک زیادی به شما در بازاریابی کند. در این زمینه شرکت پرشین سازه، بانک اطلاعات ساختمان قدرتمندی را تهیه کرده که همواره بروزرسانی شده و آخرین پروژه های کلید خورده در آن ثبت می گردد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

انواع کار در منزل، هنگام قرنطینه کرونا پول درآورید

در شیوع کرونا ویروس، باید به دنبال انواع کار در منزل باشیم که پول در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *