خانه / دسته‌بندی نشده / معماری آپارتمان مسکونی، ساختمان ۲۱۳ در مشهد

معماری آپارتمان مسکونی، ساختمان ۲۱۳ در مشهد

پروژه های برجسته: امروزه درخواست اکثر مشتریان مبنی بر دستیابی به حداکثر فضاهای قابل‌فروش ساختمانی میباشد، از این رو دفاتر معماری را به سمت طراحی تیپیکال واحدها پیش می‌برد، چاره‌ای نیست جز آن‌ که به فکر الگویی برای اصلاح برخی از ریزفضاها که اتفاقاً نقشی اساسی هم در ساختمان‌ها دارند باشیم.
اساس طراحی پروژه ساختمان ۲۱۳، یک آن، تلاش برای احیای سه ریز‌فضا در سکونت آپارتمانی است. حیاط و مجموعه ورودی ساختمان، راهرو (داخل واحد) و بام ساختمان. فضاهایی که علیرغم اهمیت آن‌ها عمدتاً به دو دلیل، توجهی به آن‌ها نمی‌شود: اول این‌ که از لحاظ عملکردی کارکرد کمتری نسبت به سایر فضاها دارند و دوم (در مورد حیاط خانه و بام ساختمان)، جزو متراژ قابل فروش محاسبه نمی‌شوند. علاوه بر این در مورد حیاط و بام می‌توان گفت که چون در آپارتمان‌های کوچک ایرانی امکان در نظر گرفتن سرایدار وجود ندارد معمولاً مشاعات ساختمان فاقد رسیدگی‌های لازم هستند. به همین خاطر این فضاها در ساختمان غالباً فضاهای مرده و غیرقابل‌استفاده‌ای خواهند بود.

در ساختمان ۲۱۳، یک آن به خوبی میتوانیم تلاش معمار “استودیو معماری پی” را  برای حفظ معماری ایرانی مدرن و توجه به جزییاتی که میتواند مورد توجه ریز بینانه تری قرار گیرد مشاهده کنیم! همراه ما باشید تا جزئیات طراحی ساختمان ۲۱۳، یک آن را از زبان خودشان بشنویم.

مطالب بیشتر: ویلای سفید رستم، میان باغ های سرسبز تنکابنمشخصات عمومی ساختمان ۲۱۳، یک آن

 • نام پروژه: ساختمان ۲۱۳، یک آن
 • معمار یا دفتر معماری: استودیو معماری پی 
 • موقعیت: ایران،مشهد،بلوار صارمی
 • معمار / معماران مسئول: حسین ابراهیم زاده، محمد ابراهیم زاده
 • تیم طراحی: ایوب ابوتراب، مژگان افشار، آمنه اکبری، المیرا خانی، هدیه تدین
 • تاریخ و شروع اتمام طراحی: ۱۳۹۳
 • تاریخ شروع و اتمام اجرا: ۱۳۹۳_۱۳۹۷
 • مساحت سایت پروژه: ۲۰۹مترمربع
 • مساحت طبقه همکف: ۱۲۷ مترمربع
 • مساحت کل ساخته شده: ۱۱۹۵ مترمربع
 • نوع ساختمان: مسکونی
 • مهندس یا مشاور عمران/سازه: آقای موقر
 • مهندس یا مشاور تاسیسات الکتریکی: مهدی حاجی زاده
 • مهندس یا مشاور تاسیسات مکانیکی: کاظم فضلی نژاد
 • مدیر اجرایی پروژه: محمد ابراهیم زاده
 • پیمانکار: استودیو معماری پی
 • طراح سه بعدی: آمنه اکبری
 • متریال های اصلی: سنگ، آجر
 • کارفرما: آقای رجب زاده
 • بودجه: ۳۱٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
 • عکس/ عکاسان: سینا ممتحنی

مطالب بیشتر: خانه ویلایی دوبلکس ایرانی، خانه شماره سه در شیراز

طراحی حیاط و مجموعه ورودی ساختمان ۲۱۳، یک آن

علیرغم این‌ که در پیشینه معماری ایران ورودی ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است امروزه این موضوع فاقد برنامه‌ ریزی مناسب در سکونتگاه‌های آپارتمانی است. ما برای حل این مساله در ساختمان ۲۱۳، یک آن  فضای ورودی اتومبیل و پیاده را از یکدیگر تفکیک کردیم، پس از آن حیاط را به زیرزمین کشاندیم و فضای ورودی پیاده ساختمان ۲۱۳، یک آن را به دو ناحیه تقسیم کردیم. 

مطالب بیشتر: بازسازی ویلای قدیمی، خانه رویداد در کوهپایه های دماوند
یک  ناحیه با مفهوم آستانه(Threshold) در ساختمان ۲۱۳، یک آن شکل گرفت که ضمن حفظ ارتباط بصری با فضا و پیاده‌ روِ بیرون، به واسطه یک پل شیشه‌ای که از بالاسر حیاط می‌گذرد، به ناحیه دوم می‌رسد. ناحیه دوم یک فضای نیمه بسته است که دسترسی به ارتباطات عمودی را ممکن می‌سازد. وجود فضای سبز، صدای آبِ چرخشی(که از زیر درب ورودی به حوض داخل حیاط می‌ریزد) و قرار‌گرفتن در یک محور عمودی، عناصر کیفی مجموعه ورودی هستند.

 علاوه بر این، انتقال حیاط به زیرزمین امکان تأمین نور، منظر و تهویه طبیعی را برای سالن چند منظوره( ورزشی، پذیرایی و …) که جزو مشاعات ساختمان ۲۱۳، یک آن به حساب می‌آید را فراهم نموده است.

مطالب بیشتر: طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز
طراحی بام سبز ساختمان ۲۱۳، یک آن

معمولاً بام‌ ساختمان‌ های با متراژ کم با این چالش روبرو هستند که ساخت فضای سبز و نگهداری آن توجیه اقتصادی ندارد. مضاف بر این نداشتن متولی واحد، باعث از بین رفتن تدریجی این فضاها می‌شود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم فضای بام ساختمان ۲۱۳، یک آن را به دو قسمت تقسیم کنیم.

مطالب بیشتر: بازسازی ویلا در شمال،ویلای لانک در جاده چالوس یک قسمت برای تأسیسات ساختمانی که قابل دسترسی برای تمام واحدهای ساختمان مسکونی می‌باشد و قسمت دیگر یک حیاط آراسته با گلدان و فضایی برای نشستن، که قابل استفاده اختصاصی برای واحد پنجم ساختمان ۲۱۳، یک آن با دسترسی مستقل از داخل واحد است. با این رویکرد کیفیت متفاوت واحد پنجم به‌ واسطه نورگیری از سقف و رسیدگی مناسب به فضای بام سبز تضمین شده است.

مطالب بیشتر: طراحی ساختمان اداری مدرن، زیبایی خیره کننده شرکت دارویی سیناژنطراحی راهرو ساختمان ۲۱۳، یک آن

برای اینکه راهروی داخل واحدهای ساختمان ۲۱۳، یک آن صرفاً یک فضای گذر نباشد، با قرار‌دادن یک فضای کارکردیِ خطی بین نشیمن و اتاق‌ها، هم حریم خصوصی اتاق‌ها حفظ شده است؛ هم کمبود اتاق رختشویخانه در ساختمان های کوچک جبران شده است. جاگیری ماشین لباسشویی و ملحقات آن، میز اتو و کمدهایی برای قراردادن لوازم ضروری زندگی در یک آپارتمان ۱۵۰ متری در این فضا، راهرو ساختمان ۲۱۳، یک آن را به یک فضای دو منظوره تبدیل کرده است.

مطالب بیشتر: نمای سنگی ساختمان مسکونی شماره ۳ محلات، یک معماری خلاقانه!
بررسی دیاگرام، پلان و برش ساختمان ۲۱۳، یک آن

با دیدن بخشی از دیاگرام های ساختمان ۲۱۳، یک آن با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل “استودیو معماری پی” می توانید تصاویر کامل تری از بخش های مختلف این پروژه مشاهده کنید.

مطالب بیشتر: ساختمان سام پاسداران، تعامل با شهر و شهروندان در یک قاب!

طراحی و ساخت ساختمان ۲۱۳، یک آن از سال ۱۳۹۳ آغاز گردید و در سال ۱۳۹۷ پایان یافت.

برای دیدن تصاویر و سایر نقشه های ساختمان ۲۱۳، یک آن در مشهد از پروفایل “استودیو معماری پی” دیدن کنید!

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید.

مطالب بیشتر: آپارتمان مسکونی سعادت آباد، آجرکاری مدرن در تهران!

ساختمان مسکونی کیان، دیوارهای این خانه طبیعت را قاب می کنند!

معماری مدرن در اصفهان، ساختمان مسکونی نیمرخ تماشایی است!

معماری ساختمان مسکونی ملک، خانه مدرن یک خانواده اصفهانی!

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

انواع مدل لوستر چوبی، به چه دکوراسیونی میاد؟

در سری مطالب شوروم گردی چیدانه، همواره سعی داریم تا یک راهنمای خرید کامل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *