خانه / دسته‌بندی نشده / نمای بیرونی ساختمان، طراحی و ساخت برای خانه های امروزی!

نمای بیرونی ساختمان، طراحی و ساخت برای خانه های امروزی!

می‌توان گفت مهم‌ترین بخش هر ساختمان که در وهله‌ی اول به آن هویت می‌بخشد، نمای ساختمان می‌باشد که در نگاه اول به عنوان فلسفه‌ی وجودی ساختمان در نظر گرفته می‌شود.
طراحی نمای ساختمان را از یک دریچه می‌توانیم مهم بدانیم که در دگرگونی محیط شهری و فضای شهر نقشی ویژه دارد. در طراحی نمای ساختمان از پوشش‌های مختلفی استفاده می‌شود که متناسب به نوع کاربری و پتانسیل و ظرافت ساختمان مسکونی یا تجاری می‌باشد.


نما، در دنیای امروزی

در دنیای امروزی، نما اولین بخش از یک بنای مسکونی است که مورد قضاوت قرار می‌گیرد. مخاطب، قبل از ورود به ساختمان شما، برداشت‌های مختلفی را از نمای ساختمان دارد. به عنوان مثال می‌توان گفت او در مورد سن ساختمان، مصالح به کار گرفته شده و حتی در مورد نمای داخلی و دکوراسیون داخلی نیز ذهنیت پیدا می‌کند!


نمای خارجی در معماری

ابتدا در تعریف نمای خارجی بایستی گفت که نمای خارجی یعنی همان طرف رو به روی ساختمان که بخش جدایی ناپذیر طراحی و ساخت یک بنا می‌باشد و به این دلیل جدایی ناپذیر است که به ساختمان شما شخصیت، روح و کارکتر می‌بخشد. نمای خارجی در معماری، مرحله‌ای از ساخت است که در آن استعداد معمار ساختمان را نشان می‌دهد و جالب است بدانید که اهمیت نمای خارجی ساختمان ورای فاکتور زیبایی آن است که در ادامه به آن می‌پردازیم.


ویژگی‌های طراحی

همانطور که اشاره شد، اهمیت نمای ساختمان، ورای فاکتور زیبایی آن است و این به این معناست که ویژگی‌هایی علاوه بر زیبایی دارد زیرا اگر یک ساختمان زیباترین نمای ممکن را نیز داشته باشد، در صورت رعایت نکردن چند بخش که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد کارایی خود را از دست خواهد داد!

الف) عایق صوتی

با توجه به اینکه امروزه شهرنشینی و به خصوص پایتخت نشینی رونق گرفته، نمای ساختمان‌هایی که در مجاورت اتوبان‌ها و خیابان‌ها می‌باشند بایستی از مصالحی تولید و طراحی شده باشند که در برابر صوت و سر و صدای بیش از حد محیط، مقاوم باشد و به نوعی به عنوان عایق صوتی عمل بکند.

ب) بدنه‌ی محکم و غیر قابل تخریب

نمای ساختمان بایستی طوری طراحی شود که در برابر ضربه، تغییرات دمایی، نور مستقیم آفتاب و یخ‌زدگی واکنشی نشان ندهد و به نوعی در گذر زمان صدمه نبیند و تخریب نشود.

پ) مقاوم در برابر آتش‌سوزی و زلزله

با استفاده از مصالح مناسب و با کیفیت، می‌توان نمای ساختمان خود را در برابر بلایای طبیعی و آتش‌سوزی بیمه کرد و در امان نگاه داشت.


ضرورت و اهمیت نمای خارجی ساختمان

می‌توان نمای ساختمان را به عنوان صورت ساختمان تصور کرد که در این صورت نکاتی از اهمیت بالایی برخوردار می‌شوند.
۱. شخصیت و کارکتر
۲. بهره‌وری از انرژی
۳. سپری در برابر دمای خیلی زیاد، کم و رطوبت
۴. به مانند پوست بیرونی، عمل تهویه
۵. عایق سر و صدا


فاکتور‌های انتخاب نما

اگر به دنبال سازه‌ای هستید که با رعایت کردن تمام ضرورت‌ها مناسب ساختمان شما باشد، بایستی چند فاکتور را در نظر بگیرید.
۱. ضد آب بودن
۲. صرفه‌ جویی در مصرف انرژی
۳. زیبایی
۴. سازگاری
۵. طول عمر
۶. اعتبار (هزینه)


گروه معماری داخلی طرح نو با به کارگیری به‌ روز‌ترین دانش آکادمیکی که توسط معماران خود فرا گرفته در زمینه‌ی طراحی و ساخت نمای خارجی و دکوراسیون داخلی واحد‌های مسکونی، تجاری و اداری فعالیت می‌کند. رعایت کردن تمامی اصل‌های طراحی، کادر قوی و سرعت انجام پروژه از مزایای گروه معماری داخلی طرح نو بوده و سبب شده پروژه‌های بسیاری را در این زمینه با موفقیت پشت سر بگذارند. به منظور مشاهده‌ی نمونه کار‌های بیش‌تر و اطلاعات تکمیلی به پروفایل طرح نو مراجعه بفرمایید.

اگر به طراحی نمای ساختمان خود اهمیت می‌دهید و علاقه‌مند می‌باشید مطالب زیر را از دست ندهید!

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آشپزخانه نیمه اُپن، چه فایده ای داره؟

شما از چیدانه پرسیدید: لطفا با تصاویری از آشپزخانه های نیمه باز، مرا در انتخاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *