خانه / دسته‌بندی نشده / نورپردازی محوطه؛ بازی نور و تاریکی در محوطه شما!

نورپردازی محوطه؛ بازی نور و تاریکی در محوطه شما!

نورپردازی محوطه : نورپردازی در محوطه ها و باغ های خصوصی و یا محوطه های عمومی با اهداف ایمنی، زیبایی محوطه در شب، دسترسی، امنیت، تفریح و ورزش و رویدادهای اجتماعی انجام می شود.


نورپردازی محوطه از گذشته های دور با نور آتش حاصل از سوختن چوب، شمع و روغن های حیوانی در مشعل ها و فانوس وجود داشته است. در قرن هفدهم نورپردازی محوطه با معرفی سوخت های جدید انجام می شد و در قرن نوزدهم نورپردازی با استفاده از سوخت گاز و استفاده از برق در قرن بیستم بخشی از طراحی و عملکرد نورپردازی محوطه بود. امروزه برای نورپردازی محوطه از انواع لامپ های هالوژن و LED استفاده می شود.

آنچه که باعث ایجاد یک فضای خاص در شب می شود بازی نور وتاریکی، شاخص کردن ویژگی هایی از محوطه که ممکن است در طی روز به آن دقت نکرده باشید، و ایجاد کنتراست و سایه با استفاده از فرم ها و گیاهان در محوطه است.  بازی با این عناصر فضایی اسرار آمیز و جذاب ایجاد می کند.

چگونه می توان محوطه را نورپردازی کرد؟

سه مورد اصلی وجود دارد:

  • عناصری که در محوطه دارید را مشخص کنید. ممکن است یک حوض و یا یک درخت خاص بزرگ باشد که می توانید با نورپردازی آنها را شاخص کنید.
  • مناطقی که ممکن است در طی روز برجسته و نمایان نباشند را مشخص کنید، یک دیوار سنگی ساده می تواند با نورپردازی شخصیت جدیدی بگیرد.
  • در مورد عملکرد فکر کنید، یک سکوی دارای پله و یا یک مسیر دارای پیچ و خم باید نورپردازی داشته باشد تا بتوانید بدون آسیب دیدن در محوطه حرکت کنید.

همیشه به وجود یک ورودی با نور مناسب و دعوت کنندگی توجه داشته باشید. به وسیله ی داشتن نورپردازی مناسب در ورودی خانه تان، حس گرمی و دعوت کنندگی برای اعضای خانواده و مهمانان ایجاد می شود.

 

انواع چراغ های مورد استفاده در نورپردازی محوطه:

در ابتدا باید بدانید که چه چیزی را می خواهید نورپردازی کنید و چطور باید آن را انجام دهید؟

انواع مختلفی از نورپردازی وجود دارد که باید برای برنامه ریزی نورپردازی برای محوطه تان با آنها آشنا شوید:

 


چراغ های مسیر (Path light): چراغ هایی پایه دار که در مسیرهای محوطه قرار میگیرند. این نوع چراخ ها برای شاخص کردن یک فضا و یا یک عنصر استفاده می شوند.

 

چراغ های پایه دار (Postmount light): وقتی که نور بیشتر مورد نیاز باشد از این نوع نورپردازی استفاده می شود و چراغ بر روی پایه و یا روی یک ساختار محوطه قرار میگیرد. افلب برای ورودی ها، نرده ها و اطراف سکوها به کار می روند.

 


چراغ پله و سکو (Deck & Step light): لامپ هایی که در پله ها و سکوها استفاده می شوند. برای ایجاد یک معبر ایمن در پله هایی که در تاریکی قرار دارند مورد استفاده هستند.

 

چراغ های بولارد (Bollard lights): این نوع چراخ ها برای جداکردن فضاهای خاصی از محوطه با یکدیگر کاربرد دارند. برای به نمایش درآوردن سبک خاصی از معماری میتوانند مفید باشند.

 

چراغ نورافکن

چراغ های نورافکن (Spot light): برای شاخص کردن تعدادی از عناصر منظر در فضای باز مثل درخت ها، ساختمان ها و جزئیات معماری و مجسمه سازی استفاده  می شود.

 

چراغ های نوربالا

چراغ های به سمت بالا (Well light): این لامپ ها در زمین فرو میروند و نمای مینیمالی را در محوطه ایجاد می­کنند. می تواند برای بالای درختان و دیوارها استفاده شود.

 

چراخ های مخصوص استخر (Pond light): لامپهای مخصوصی که در استخرها کاربرد دارند و عنصر آب را نمایان تر می کنند.

 

چراغ های محوطه

چراغ های منظر سخت (Hardscape lights): این نوع چراخ ها لامپهای LED دارد و با استفاده از بست روی دیوار و یا ساختاری از محوطه نصب می شوند.

 

انواع نورپردازی ها در محوطه:

 


نورپردازی به سمت بالا (Up lighting)

یکی از اساسی ترین فرم های نورپردازی در محوطه است. این نوع نورپردازی برای عناصر با ارتفاع زیاد و یا درختان استفاده می شود. شما می توانید قسمت تنه یا قسمت سایه انداز درختان را با نورپردازی شاخص کنید.

 


نورپردازی ضدنور (Silhouetting)

این نوع نورپردازی، سایه های خارق العاده ای را از عناصر محوطه ایجاد می کند که در طی روز ایجاد نمی شود. منبع نور را پشت عنصر مورد نطر قرار دهید و انتشار نور را طوری تنظیم کنید که منبع نور دیده نشود.

 

نورپردازی سایه انداز (Shadowing)

این نوع نورپردازی برعکس نورپردازی ضدنور است. منبع نور را در جایی قرار دهید که سایه ای از عنصر مورد نظر ایجاد شود. در این نوع نورپردازی باید پشت عنصر مورد نظر که قرار است روشن شود، یک دیوار یا سطح صاف قرار داشته باشد.

 

نورپردازی ماه شکل (Moon lighting)

زمانی که در محوطه خود درختان بزرگ دارید، این نوع نورپردازی یک راه موثر در استفاده از نور است. منبع نور در این روش در بالای درخت و پایین تر از قسمتی که قرار است روشن شود قرار می گیرد. برای درختان با شاخه های باز مناسب است.

 


نورپردازی سطوح (Grazing)

گزینه ی مناسبی برای نورپردازی عناصری که در سطوح قرار می گیرند و یا دیوارهای محوطه می باشد. منبع نور در نزدیکی سطح و عنصر هدف و در بالا یا پایین سطح آن قرار می گیرد. این نوع نورپردازی در سطوحی که دارای بافت هستند، زیبایی بیشتری دارد و می تواند نمای مجللی را ایجاد کند. این نوع نورپردازی محوطه بیشتر در طراحی هتل ها و رستوران ها دیده می شود.

 

نورپردازی گسترده

نورپردازی گسترده (Washing)

گاهی یک فضا احتیاج به روشنایی محیطی بیشتری دارد. برای ایجاد یک فضا با نور کافی، منبع نور را در فاصله ی مناسبی از دیوار قرار دهید تا نور در سطح مورد نظر پخش شده و باعث روشن تر شدن فضا شود. در این نوع نورپردازی ، نور پخش تر از روش قبلی (grazing) بوده و روشنایی بیشتری ایجاد می کند.

با اینکه اطلاعات کلی راجع به نورپردازی محوطه را بدست آوردید ولی برای انتخاب نورپردازی مناسب با محوطه خود مشورت با یک متخصص و کارشناس توصیه می شود.

 

نکته:

درست است که آنچه که با عنوان نورپردازی محوطه تعریف می شود اشاره بر استفاده از چراخ های روشنایی در محوطه و برای روشن کردن آن در شب است ولی به استفاده درست از نورهای طبیعی و جهت تابش آن به عناصر محوطه در روز هم توجه کنید.

در نورپردازی محوطه به نقاط کانونی و شاخص توجه کنید و قرارگیری چراغ های روشنایی در هر نقطه با هدف انجام گیرد.

هزینه ی نورپردازی محوطه به عوامل مختلفی از جمله: نوع چراغ های به کار رفته، تعداد لامپ ها، کیفیت وسایل مورد استفاده و مدت زمان اجرای نورپردازی و استفاده از مشورت متخصصان مورد نیاز برای انجام آن بستگی دارد.

 

مطالب پیشنهادی:

نورپردازی امنیتی محوطه، در باغ و ویلای خود رقص نور به پا کنید!

نورپردازی محوطه و حیاط، با گلدان های نوری خیره کننده

۱۰ ایده نورپردازی حیاط با ریسه های ال ای دی ترئینی!

محوطه سازی ویلا، طرحی برای چهار فصل

 

با اهالی فن چیدانهدر ارتباط باشید تا شما را در اجرای نورپردازی محوطه شما را یاری کنند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

انواع کار در منزل، هنگام قرنطینه کرونا پول درآورید

در شیوع کرونا ویروس، باید به دنبال انواع کار در منزل باشیم که پول در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *