خانه / دسته‌بندی نشده / چگونه بام خود را سبز کنیم؟

چگونه بام خود را سبز کنیم؟

امروزه با توجه به کمبود فضاهای سبز و افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی، ایجاد سبزینگی بر روی بام بیش از پیش مورد توجه مسئولین و مردم قرار گرفته  تا با ایجاد فضایی سبز بر روی بام هم در جهت کاهش آلودگی هوا و هم در جبران کمبود فضای سبز گامی مهم و اساسی برداشته شود.

به طور کلی بام سبز یا باغ بام (معادل انگلیسی آن roofgarden) به فضای سبز بر روی پشت بام ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و … گفته می شود که امکان کاشت درخت، درختچه، گل و گیاهان متنوع و گیاهان پوششی را فراهم می کند که در عین حال علاوه بر ایجاد سبزینگی و بُعد زیست محیطی آن، باعث افزایش ارزش افزوده به ساختمان، کاهش اتلاف انرژی، کاهش انتقال صدا، ایجاد تنوع زیستی، افزایش تعامل اجتماعی، افزایش طول عمر بام، عملکردی به عنوان عایقی برای جلوگیری از آتش سوزی، کاهش بار سیستم های مجاری فاضلاب و … می شود.

بام سبز

تاریخچه بام سبز

باغ های معلق بابل در قرون ۷ و ۸ قبل از میلاد ،به عنوان اولین بام های سبز تزئینی در تمدن های اطراف رودخانه های دجله و فرات شناخته شدند. البته شایان ذکر است که در ۲۵۰۰ سال پیش توسط ایرانی ها نمونه هایی از بام های سبز برروی زیگورات ها به کار گرفته شده است. صدهاسال بعد با پیشرفت تکنولوژی و صنعت و استفاده از بتن به عنوان مصالح جدید استفاده از بام های سبز در اروپای غربی بکارگرفته شد. در سال۱۸۶۸ در نمایشگاه بین المللی پاریس، بام های بتنی پوشیده شده از فضاهای سبز با نام بام های طبیعی به نمایش گذاشته شدند. 

از اولین اشخاصی که در سال های ۱۹۲۰ الی ۱۹۳۰ بصورت سیستماتیک به ایجاد بام های سبز پرداخت لوکوربوزیه بود و از بزرگترین طراحان که در قرن ۲۰ در زمینه طراحی بام سبز و همچنین تلاش برای ایجاد فرهنگ استفاده از بام های سبز فعالیت های زیادی انجام داده است می توان به مارکس اشاره کرد.

یکی از قدیمی ترین بام های سبز که هنوز هم وجود دارد بام سبز برروی فروشگاهی در شهر لندن است که این بام سبز متعلق به سال ۱۹۳۰ می باشد. در سال های اخیر در ایران نیز استفاده از بام های سبز رواج یافته و امروزه در پروژه های جدید اعم از ساختمان های مسکونی،ساختمان های تجاری و حتی ساختمان های صنعنتی استفاده از بام های سبز و همچنین تراس های سبز و اهمیت ایجاد آن توسط مالکین و سازندگان دیده می شود.

ایجاد بام سبز و تراس سبز نیازمند مهندسی خاصی است که باید با توجه به شرایط اقلیمی، شرایط اقتصادی و از همه مهم تر مباحث فنی و مهندسی شامل مباحث طراحی، زیرسازی، آبیاری، مهندسی خاک، نگهداری از گل و گیاه و … مورد بررسی قرار بگیرد.

امروزه برای ایجاد و تولید یک بام سبز از روش ها و سبک های مختلفی استفاده می شود که هرکدام از این روش ها مزیت ها و معایب خود را دارند که با توجه به شرایط می توان از هرکدام از انواع آن استفاده کرد و به کاربرد.

بام سبز

روش های مختلف ایجاد بام سبز

در زیر به ۳ سبک مختلف ایجاد بام سبز اشاره شده:

 • ۱-روش گسترده : مناسب برای بام هایی که ظرفیت تحمل بار پایینی دارند.
 • ۲- روش متمرکز: به دلیل وزن سنگین تر، باید روی بام هایی بنا شوند که ساختمان آنها ظرفیت بار بیشتری دارند.
 • ۳-روش پرتابل و مدولار:  بدون نیاز به زیرساخت، قابل پیاده شدن روی هرنوعی از بام و بالکنی می باشد.  

مهمترین مزیت های استفاده از روش پرتابل و مدولار:

 • -صرفه جویی در زمان و ایجاد بام سبز در کوتاه ترین زمان ممکن
 • -استفاده از واحد های سبک و قابل انتقال ( واحدهای مدولار)
 • -پیاده کردن قطعات، انبار کردن آنها خارج از محل استفاده و سوار کردن مجدد آنها
 • -زیبا و سازگار با محیط
 • -امکان ایجاد الگو ها قابل انعطاف و طرح های متنوع 
 • -جلوگیری از انتقال بار مرده به ساختمان
 • -عدم نیاز به زیرسازی جدید و اختصاصی برای بستر کاشت
 • -کنترل کیفیت کارخانه ای
 • -عدم اتصال سازه ای به ساختمان

برای اجرای روف گاردن از لایه های متفاوتی استفاده می شود که فارغ از همه روش های تجاری موجود اجزاء روف گاردن به ۵ لایه کلی به ترتیب از لایه زیرین تا لایه سطحی تقسیم می شود:

 • ۱-شیب بندی و ایزوگام بام مطابق جزئیات معماری 
 • ۲-لایه نهایی سقف
 • ۳- ورق گالوانیزه با رنگ پودری کوره ای،ضد ریشه
 • ۴- لایه ژئودرین،نگهدارنده آب و هوادهی ریشه
 • ۵-لایه ژئوتکستایل،محافظ خاک 

اجرای بام سبز

با توجه به کمبود فضای سبز و افزایش آلودگی هوا در ایران و بخصوص در شهرهای بزرگی مانند تهران، مشهد، اصفهان و… و نیاز روزافزون برای ایجاد این فضاها، سازندگان و معماران به اجرای انواع روف گاردن یا بام سبز، تراس سبز، محوطه های سبز، معماری داخلی سبز و… روی آوردند که متاسفانه شرکت های متفرقه ی زیادی که تجربه و علم مهندسی کافی را در طراحی و اجرا ندارند اقدام به ساخت انواع فضاهای سبز و طراحی دیتیل های اجرایی نامناسب کرده که این امر باعث عدم اعتماد و بدبین شدن شهروندان و سازندگان نسبت به این پروژه ها می شوند.

در ایران یکی از شرکت های قابل اطمینان با سابقه طولانی در این زمینه شرکت چکادبام سبز شهر است که در بطن تاسیس خود شرکت مهندسین مشاور بوده، که با بیش از ۱۰ سال سابقه در طراحی،تولید و اجرا انواع بام سبز، تراس سبز، دیوارهای سبز، معماری داخلی سبز، محوطه سبز و … به روش پرتابل و مدولار و بیش از ۲۰۰۰ پروژه اجرایی در این زمینه فعالیت می کند.

اجرای روف گاردن

شرکت چکادبام با دانش نوین و حرفه ای خود در زمینه فضاهای سبز عمودی و داشتن کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ی تولید، طراحی و اجرای بام سبز، به سبز کردن فضاهای مرده و کچل ساختمان های ایران ادامه می دهد،پس از یک تماس سبز با چکادبام مراحل زیر را طی خواهید کرد:

 • ۱- ارتباط با یک کارشناس حرفه ای (مدیرپروژه) که آماده ی پاسخگویی به تمام سوالات شما می باشد پس از دریافت اطلاعات لازم مانند نیازهای کارفرما، محل پروژه، دریافت عکس محل پروژ، بازدید رایگان از پروژه انجام می شود و برداشت پلان بام صورت می گیرد.
 • ۲- شروع روند طراحی در آتلیه طراحی چکادبام (سه طرح اولیه از بام شما به همراه پیش فاکتور های مستقل آماده می شود)
 • ۳- برگزاری جلسه ارائه طرح در محل پروژه و یا دفتر مرکزی شرکت
 • ۴- انعقاد قرارداد اجرایی 
 • ۵- شروع عملیات اجرایی در کوتاهترین زمان ممکن
 • ۶- تحویل پروژه به کارفرمای محترم و عکسبرداری از پروژه اجرا شده (عکس های عادی و ۳۶۰ درجه)

منتظر تماس های سبز شما از طریق راه های ارتباطی ۰۲۱۴۴۴۸۴۸۰۱، ۰۲۱۴۴۴۰۹۵۵۰ و ۰۹۱۲۱۳۰۶۵۲۲

هستیم.

مطلب پیشنهادی : 

  

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

انواع کار در منزل، هنگام قرنطینه کرونا پول درآورید

در شیوع کرونا ویروس، باید به دنبال انواع کار در منزل باشیم که پول در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *