خانه / دسته‌بندی نشده / چگونه مبلی مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه مبلی مناسب انتخاب کنیم؟

کیفیت یک مبل بسیار فراتر از چیزی است که در ظاهر به ما نشان می دهد. به همین دلیل است که دو مبل کاملا مشابه می توانند دو کیفیت کاملا متفاوت داشته باشند. مسلما زیبایی و ظاهر مبل اهمیت بسیار زیادی دارد اما در نهایت آن چه که در مراحل ساختش اتفاق می افتد کیفیت آن را مشخص می کند. برای آن که بتوانید کیفیت یک مبل را بسنجید باید معیارهای مختلفی از جمله جنس، استحکام، ماندگاری و … بررسی نمایید. در ادامه با نکات مهم این مبحث آشنا می شویم.

در این گفتار به بیان ویژگی های کلی هر مبلی خواهیم پرداخت که شامل:

  • سایز: طول، عرض و ارتفاء .
  • فرم: راست گوشه، منحنی و خطوط شکسته .
  • جنس: چوب، پارچه، چرم و … .
  • سبک: مدرن، کلاسیک، مید سنچری، ملکه آن، مینیمال و … .
  • رنگ: تیرگی/ روشنی، فام، خلوص، کیفیت رنگ.
  • جزئیات ساخت، اتصالات، دقت ساخت.
  • استحکام: کوتاه مدت، بلند مدت.
  • قیمت: قیمت نسبت به کارایی و کیفیت و ماندگاری و همین طور اصالت و خدمات برند سنجیده می شود.
  • ماندگاری و تمیز شدن.

با توجه به ویژگی های مطرح شده جهت انتخاب مبلمان نکات ذیل می تواند راه گشای خوبی باشند:

نکته اول خرید مبل :

ابتدا سبک مبلمان را با سبک طراحی فضا هماهنگ کنید.


نکته دوم خرید مبل:

ابعاد مبلمان را با فضای مورد نظر بررسی کنید و مسیر های رفت و آمد، همجواری مبل با مبلمان دیگر، فاصله افراد از یکدیگر، فاصله مبلمان از دیوار ها را در نظر داشته و سعی کنید مبلمان در فضا آزادانه قرار داشته و فضای منفی خوبی به وجود آورید.


نکته ۳ خرید مبل:

رنگ مبلمان می تواند جهت بیشتر دیده شده با فضا کنتراست داشته یا کاملا با دکوراسیون هماهنگ باشد. در هر دو صورت سعی کنید دقیقا از یک رنگ با درجه خلوص یکسان استفاده نکنید. در محل های پر رفت و آمد و فضاهایی که کودکان هستند از رنگ های روشن خالص استفاده نکنید. اگر به رنگ خاصی علاقمند هستند حتما مقدار کمی از رنگ مکمل آن را از دایره رنگ ها انتخاب کرده و در کوسن ها و یا عناصر فضا جهت تعدیل رنگ و همچنین جذابیت رنگ استفاده کنید.  

نکته ۴ خرید مبل:

سعی کنید کوسن ها رنگی متفاوت با مبلمان داشته و با عناصری دیگری در فضا ارتباط بصری رنگی داشته باشند.


نکته ۵ خرید مبل:

در انتخاب جنس مبلمان حتما محل استفاده، تمیز شدن، ماندگاری را مد نظر داشته و این نکته را هم در نظر بگیرید که مبلمان چوبی یا پارچه ای بر دیگری برتری ندارند . محل مصرف و فضا می تواند مشخص کننده این موضوع باشد.


مبلمان تنها عناصر موجود در فضا نیستند. برای داشتن فضایی جذاب و خوب حتما تمامی موارد باهم هماهنگی داشته و در راستای یک ایده انتخاب، وچیدمان شوند. به تابلو، گلدان، کتاب ، قالیچه، آویز، چراغ دیواری، کلید و پریز برق، لوازم صوتی و تصویری، لوازم گرمایشی و سرمایشی و … بیاندیشید .


برای داشتن فضایی جذاب و گیرا از انتخاب عناصر خلاقانه و متفاوت نترسید و با شجاعت و البته تحلیل درست فضایتان را طراحی کنید.

در فضاهایی که زمان بیشتری سپری می کنید مانند نشیمن مبلمانی را انتخاب کنید که راحت تر، جذاب تر و ساده تر هستند.

در فضاهایی مانند آشپز خانه مبلمانی را انتخاب کنید که قابلیت تمیز شده داشته باشند و همچنین رنگی تره تر داشته باشند.

با توجه به اینکه مبحث مبلمان و دکوراسیون بسیار پیچیده و انتخاب در بسیاری از موارد سخت می باشد ما در شرکت چوب و هنر برای ایجاد رفاه بیشتر در مشتریان و کمک به انتخاب صحیح تر و رضایت بیشتر مشتریان از متخصصان دکوراسیون داخلی کمک گرفته ایم و مشتریان چوب و هنر با عضویت در باشگاه مشتریان می توانند از بخش هایی از این خدمات به صورت رایگان بهره مند شوند و همچنین جهت ارتقاء سطح دانش پرسنل، فروشندگان و مشتریان عزیز اقدام به راه اندازی مجله خبری چوب و هنر کرده ایم که در آن مطالب مختلف در حوزه دکوراسیون و مبلمان توسط پژوهشگران خبره گردآوری و تهییه و ترجمه شده که می توان از طریق وب سایت مجموعه به آن دسترسی داشته باشید. 

مطلب پیشنهادی:

نویسنده : چوب و هنر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

بازی با کودک در خانه، ایام عید در خانه چه کار کنیم؟

داشتن ایده برای بازی با کودک در خانه این روزها واقعا یک دغدغه است. ایام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *