خانه / دسته‌بندی نشده / کافه مانا، هم فال و هم تماشا!

کافه مانا، هم فال و هم تماشا!

این روزها به گوشه‌های مختلف شهر خصوصا مرکز شهر که سرک بکشید، حتما با یکی از خانه‌های قدیمی که تبدیل به کافه یا مرکز فرهنگی شده‌اند، روبه‌رو خواهید شد. خانه‌هایی که هر کدام داستان و تاریخچه‌ای را در دل خود جای داده‌اند. من اما بین همه‌ی این خانه‌ها، خانه‌ای را انتخاب کردم که این روزها تابلوی «کافه مانا» و « موزه خیمه‌شب‌بازی ایران» بر دیوارش دیده می‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا سری به آن بزنم و قصه سال های دورش را با شما درمیان بگذارم. با من همراه باشید.تاریخچه کافه مانا

با مدیر کافه، از تاریخچه خانه صحبت کردم؛ خانه در دهه‌ی ۳۰ شمسی با مالکیت فرج‌الله حاجی‌شاه‌محمدلو ساخته شد، بعد از ساخته شدن، نوادگان دختری مظفرالدین‌ شاه خانه را خریداری کردند و بعد از حدود ده سال این ملک به مالکیت امیر‌حسین جلالی درآمد. خانه هم‌چنان بعد از تغییر کاربری به موزه و کافه تحت مالکیت آقای جلالی است و گویا میل شخصی ایشان در تبدیل خانه به مرکزی فرهنگی بسیار موثر بوده‌است. شاید همین اصرار و تمایل مالک خانه برای برپا ماندن خانه و تبدیلش به مرکزی فرهنگی است که این خانه را برایم جالب‌تر می‌کند.

مطلب پیشنهادی : طراحی رستوران پلاتین، به مدرن ترین مهمانی پایتخت خوش آمدید!
معماری کافه مانا جانی دوباره می گیرد

همین‌طور که چشم می‌چرخانم و به وسایل خانه، پنجره‌های چوبی و درهایش نگاه می کنم، از تغییرات خانه به هنگام بازسازی می‌پرسم و خوشحال می‌شوم وقتی می‌شنوم در روند بازسازی کمترین تغییر ممکن بر خانه اعمال شده‌است. وسایل خانواده جلالی هنوز هم در خانه حاضراند: آینه‌ها، میزها و حتی عکس‌های خانوادگی و قدیمی خانواده. گویی هنوز خانواده به زندگی خود در این خانه ادامه می دهد، اما به شکلی دیگر!

مطلب پیشنهادی : دکوراسیون کافه، علی این عینک سازی را متحول کرده است!در کنار همه این ها، قصه زمانی جالب تر می شود که خانم ستاره اسکندی، با هدف زنده نگهداشتن تاتر سنتی ایرانی، کافه فرهنگی مانا را افتتاح می کند. چه چیزی بهتر از این که فضایی هنری و دوستانه وجود داشته باشد تا علاوه بر گپ و گفتگو در مورد تاتر سنتی ایران، گنجیه ای از آثار هنرمندان نیز گردآوری شود.

مطلب پیشنهادی : کافه ری را در دل خانه ۸۰ ساله در نوفل لوشاتوی تهران


خانه مانا و موزه خیمه شب بازی اش

قبل از رفتن به حیاط به طبقه بالا می‌روم که با مسئولان موزه هم گپ کوتاهی بزنم. پله‌ها را پیوسته بالا نمی‌روم، گاه می‌ایستم به تماشای اولین عکس‌های خیمه‌شب‌بازی‌ها و گاه متوقف می‌شوم که بیشتر از تاریخچه نمایش عروسکی و خیمه‌شب‌بازی بخوانم‌.

مطلب پیشنهادی : لوکس ترین رستوران تهران به سبک ایرانی، قبل و بعد از بازسازی!موزه‌ی خیمه‌شب‌بازی ایران همین چند ماه گذشته، در اسفند ماه ۹۷ شروع به کار کرده‌است؛ با گنجینه‌‌های غنی تصویری و عروسکی؛ عروسک‌هایی از چند دهه گذشته.
این موزه پا گرفته تا کمکی باشد بر زنده‌ نگه‌داشتن «شب‌بازی»، نام دیگری که به نمایش خیمه‌شب‌بازی اطلاق می‌شود؛ هنری که طبق آخرین نظریه‌ها از ایران شروع شده، در زمان ترکهای عثمانی به ترکیه رفته و در آنجا تحت عنوان «قره گوز» یا «چشم‌سیاه» قوت گرفته‌است. البته برخی نیز خیمه‌شب‌بازی را به کمدیا‌دل‌آرته منسوب می‌دانند و نظر دیگری درباره‌ی چگونگی شروع و نفوذش به کشورهای مختلف دارند. فعالیت‌های موزه در حال گسترش‌اند؛ موزه ماشین سیاری دارد برای اجرای نمایش، که تا چابهار هم رفته‌ است؛ در ایام نوروز در نقاط مختلف تهران اجرا داشته و در حال حاضر به مدت ۹ هفته شب‌ها را در منطقه‌ی ۲ تهران می‌گذراند، هر شب را هم در یک محله . برگزاری کلا‌سهای آموزشی نمایشِ عروسکی هم از برنامه‌های پیش روی موزه‌ است.

مطلب پیشنهادی : تجربه خانه ایرانی در رستوران خونه سام درخشانی


درخت‌های حیاط، هنوز هم سرپا

به حیاط می‌روم، جلوی هر تابلو می‌ایستم، عروسک‌هایش را دقیق تماشا می‌کنم و به این فکر می‌کنم که درخت‌های حیاط دنج خانه چه‌ها دیده‌اند و چه‌ها قرار است ببینند. حیاط خانه معمولا دوشنبه و چهارشنبه شب‌ها میزبان نمایش رایگان خیمه‌شب‌بازی است. عروسک‌ها از طبقه بالا به حیاط می‌آیند و حال دیگری به حیاط می‌دهند.

مطلب پیشنهادی : کافه اسپریس ، طراحی داخلی مدرن با مصالح سنتیکلام آخر : خانه مانا را از دست ندهید، بیشتر از هرچیز برای اینکه خانه هنوز حس خانه را در خود نگه‌داشته است.

“شما هم می توانید گزارشی از کافه و رستوران های جذابتان را برای تورهای چیدانه ارسال نمایید”

تورهای کافه گردی چیدانه را نیز از دست ندهید :

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آشپزخانه نیمه اُپن، چه فایده ای داره؟

شما از چیدانه پرسیدید: لطفا با تصاویری از آشپزخانه های نیمه باز، مرا در انتخاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *