خانه / دسته‌بندی نشده / گیاهان فضای باز، ۵ تجربه مطمئن از مخاطبان چیدانه!

گیاهان فضای باز، ۵ تجربه مطمئن از مخاطبان چیدانه!

داشتن حیاط، پاسیو یا بالکن را می توان یکی از نعمت هایی دانست که امروزه در زندگی آپارتمان نشینی در دسترس همه افراد قرار نمی گیرد. نگهداری از گیاهان در فضای باز با گیاهان آپارتمانی متفاوت است. گیاهان خانگی در معرض تغییرات دمایی قرار نمی گیرند و فصل های مختلف سال شرایط زندگی آنها را تغییر نمی دهد یا حداقل این تغییر جزیی تر است. ولی در مورد گیاهان محوطه و فضای باز مانند گیاهان حیاط، گیاهان روف گاردن و بالکن شرایط تفاوت دارد. با گرم و سرد شدن هوا و دیگر تغییرات اقلیمی این گیاهان تحت تاثیر قرار می گیرند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در مورد گیاهان پاسیو نمی توان به طور قطع صحبت کرد چرا که با توجه به ساختار آن ممکن است شبیه به فضای داخلی منزل باشد یا مانند تراس طراحی شده باشد. در این مطلب از تور سبز می خواهیم ۵ تور را با هم مرور کنیم که درمورد گیاهان فضای باز خود صحبت کرده اند. برای مطالعه توضیحات بیشتر از هر خانه می توانید به مطلب منتشر شده آنها مراجعه کنید:


خانه شماره ۱ با گیاهان فضای باز در پاسیو

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: لیلا احمدیان
 • موقعیت شهر: قم
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: پاسیو ۴ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: ۱۷ گیاه
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: ۲ سال

برای نگهداری از گیاهان وقت گذاشتن و توجه به آنها برای نگهداری از گیاهان وقت گذاشتن و توجه به آنها خیلی مهم هست و ایجاد مکانی که برای رشد گیاهان مناسب باشد، بسیار مهم است. حضور گیاهان در خانه باعث می شود فضای داخلی نخانه، صمیمی تر و با نشاط تر باشد. در صورتی که به گیاهان آپارتمانی علاقه دارید و فضای مناسبی هم در خانه شما وجود دارد، توصیه می کنم حتما گیاه را به خانه تان بیاورید‌. یک موسیقی زیبا هم می تواند آنها را شاداب کند.


من و همسرم به دلیل علاقه به گیاهان تصمیم گرفتیم در پاسیو خانه مان گلخانه کوچکی درست کنیم. از ۲ سال پیش شروع به خرید گیاهان مختلفی کردیم.

کف پاسیو را چمن مصنوعی کردیم و در آن بیش از ۱۰ عدد کاکتوس و گیاهان گوشتی نگهداری می کنیم. گیاهانی مثل کاج نوئل، سینگونیوم، یاس، یوکا، حسن یوسف و تعدادی بنت قنسول، پوتوس، فیکوس برگ بیدی، شلفرا هست و در فضای نشیمن هم از گیاهان آپارتمانی دیگری مثل بنجامین، کاج مطبق و آگلونما نگهداری می کنیم.

مطلب منتشر شده: دکوراسیون پاسیو با گیاهان آپارتمانی، رازهای سبز لیلا!

گیاهان روف گاردن

خانه شماره ۲ با گیاهان فضای باز در باغچه پشت بام

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: ماندانا میرفخرایی
 • موقعیت شهر: تهران
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: حدود ۶۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: ٣٥ الى ٤٠ عدد
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: حداکثر ۷ سال

من در این سالها برای نگهداری از گیاهان حقيقتا تجربه به دست آوردم، به اين معنى كه اين چند سال با توجه به موقعيت مكانى باغچه كه در ارتفاع قرار گرفته ايم و تابش آفتاب شديد و مستقيمى كه از خرداد ماه از ساعت ۶ صبح تا ۶ بعد از ظهر تا پايان شهريور ادامه دارد، با روش آزمون و خطا فهميدم چه گياهانى در اين شرايط مقاوم تر و مناسب تر هستند، در این شرایط آفتاب دوست تر از گیاه شمعدانى چیزی نيافتم و منعطف تر از پيچ امين الدوله هم نديده ام.

بام سبز

توصیه من اين است كه گلها و گياهانمان را مثل خود و بچه هایمان دوست داشته باشيم. آنها هم به رسيدگى به موقع و صحيح نيازمند هستند. آبيارى به موقع، كوددهى به موقع براى درختچه ها (در فصل زمستان و پاييز) و همینطور استفاده از كودهاى گل دهى براى بوته هاى گلدار، انتخاب گياهان مناسب بسته به مکان، ميزان نور و غیره همه مواردى است كه يک فرد عاشق گل و گياه بايد به آنها توجه داشته باشد. همچنین در فصل گرما صبح هاى زود و عصر يا شبها كه هوا كمى خنكتر مي شود، گیاهان را آبيارى كنيم تا هميشه باغچه اى با صفا و با طراوت داشته باشيم و از آن لذت ببريم و با این باغچه فضاى دل انگيزى هم براى ياكريم ها و گنجشكها فراهم كرده باشيم.

مطلب منتشر شده: گیاهان فضای باز در باغچه خانگی و با صفای ماندانا


خانه شماره ۳ با گیاهان فضای باز در حیاط

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: علیرضا ثقفی
 • موقعیت شهر: تهران
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: حدود ۶۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: حدود ۲۳ یا ۲۴ نوع
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: ۶ سال

من معمولا هر سال بهار چند گلدان گل شمعدانی می خرم چون متاسفانه با وجود رسیدگی زیاد تا فصل تابستان بیشتر دوام نمی آورند. ولی از بقیه گیاهان فقط یک عدد تهیه کردم که سپس تکثیر شدند. یا حتی از فرد آشنایی قلمه اش را گرفته ام و بزرگشان کرده ام. مثلا شفلرای تک رنگ حدود ۳ سال زمان برده است تا به این اندازه برسد. گندمی ها هم یک گلدان کوچک بوند و حالا بزرگ شده اند.


به نظرم بهتر است در یک زمان مشخص روی مدل و گونه خاصی تمرکز نکنیم تا مجبور شویم هر سال آن را بخریم و خرابش کنیم،. بهترین روش این است که تست کنیم و ببینیم در فضای داخلی خانه یا فضای بیرونی مثل حیاط یا بالکن با توجه به توانایی ما و شرایط موجود چه گیاهانی را می توانیم نگهداری کنیم. هر گیاهی را که می توانیم برای مدت طولانی تری سالم و زنده نگهداریم، به سراغ آن برویم.

مطلب منتشر شده: گیاهان چهار فصل باغچه ای، حیاط سبز پر از گلدان در خانه علیرضا!


خانه شماره ۴ با گیاهان فضای باز در باغ کوچک ایرانی

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: آزیتا شهسواری پور
 • موقعیت شهر: کرمان
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: ۴۰۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: بسیار زیادند
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: حدود یک سال از ابتدای زندگی و ورود به این خانه

محل زندگی ما شهرستان رابر بسیار خوش آب و هوا و کوهستانی و سرد است. از آنجایی که به گل و گیاه خیلی علاقه مند هستیم، به طور مرتب گل و گیاه خریداری می کنیم. تعداد گیاهانی که من در خانه نگهداری می کنم، زیاد هستند و گونه های مختلفی از گیاهان را شامل می شوند. البته تعدادی از گلدان ها را در حیاط و تعدادی را درون خانه نگهداری می کنم.


من و همسرم عاشق گل و گیاه و طبیعت هستیم و همیشه به گیاهانمان رسیدگی می کنیم و مطابق با نیازهایشان به آنها کود مخصوص و آب می دهیم و آنها را هرس می کنیم. چرا که آنها به عشق، توجه و مراقبت نیاز دارند.

وسایلی که برای باغبانی اصولا استفاده می کنیم بیل، شن کش، سم پاش، اسپری و آب پاش هستند. انواع کود را هم برای رشد بهتر گیاهان استفاده می کنیم، مثل کود آهن و سه بیست، سولفات منیزیم، جیبرلین، دوازده دوازده سی و شش و … که هرکدام از اینها به جا و با مشورت با یک کارشناس کشاورزی استفاده می شوند.

مطلب منتشر شده: راز نگهداری گلهای آپارتمانی، آزیتا با عشق گیاهان را جان می دهد!


خانه شماره ۵ با گیاهان فضای باز در روف گاردن ایرانی

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: سعید نیاکان
 • موقعیت شهر: شیراز
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: بیش از ۶۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: ۳۷ عدد گلدان بزرگ و  ۲۰ عدد گلدان کوچک
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: از ۱۸ سال تا ۱۰ روز

اگر شما در گوگل بهترین روش های پرورش گل و گیاه را جست و جو کنید، احتمالا از صدها نکته جدید مطلع خواهید شد، اما من در اینجا قصد دارم شما را از خرید گل و گیاه منصرف کنم، مگر آن که قبل از خرید، محل قرار دادن آن را مشخص کنید و اگر نور کافی موجود نیست از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

کاشت گیاهان پشت بام

نکته مهم دیگر این است که پیش از خرید گیاه، برنامه ای منظم برای آب دادن به آن را در لیست کارهای روزانه و یا هفتگی خود قرار دهید و برای تمرین از گیاهان کوچک با گلدان بزرگ شروع کنید، چون ذخیره آب بیشتری برای مصرف کننده کوچک دارند.

در این سال ها متوجه شده ام اندازه و شکل برگ های هر گیاه رابطه ای با نوع موسیقی مورد علاقه اش دارد، این مهم را تا به حال به صورت علمی آزمایش نکرده ام، اما این موضوع که موسیقی در رشد گیاهان تاثیر دارد، در سراسر دنیا اثبات شده است.

مطلب منتشر شده: گیاهان آپارتمانی در پشت بام اختصاصی خانه سعید در شیراز!

شما هم می توانید تجربه های خود از نگهداری گیاهان آپارتمانی با فضای باز را از طریق شبکه های اجتماعی با چیدانه به اشتراک بگذارید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

وسایل سنتی خانه، هیجان انگیزترین شوروم گردی آلاله در گالریا + ویدیو

اگر قسمت های قبلی شوروم گردی با آلاله رو دیده باشین می دونید که قراره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *